To już 77. rocznica zbrodni katyńskiej
W czwartkowe południe, 13 kwietnia 2017 roku, pod pomnikiem Ofiar Stalinizmu w Pile odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej.
5 marca 1940 r., funkcjonariusze NKWD rozpoczęli rozstrzeliwanie polskich jeńców, którzy trafili do sowieckiej niewoli po agresji Armii Czerwonej na Polskę, we wrześniu 1939 roku. Z ustaleń Instytutu Pamięci Narodowej wynika, iż rozstrzelano nie mniej niż 21 760 oficerów, policjantów, urzędników państwowych, a także ludność cywilną. Podczas pilskich uroczystości m.in. przedstawiciele władz miejskich, instytucji miejskich, szkół, stowarzyszeń działających, parlamentarzyści, mundurowi, kombatanci, przedstawiciele stowarzyszenia Rodziny Katyńskie złożyli kwiaty, oddając hołd poległym.
W okolicznościowym przemówieniu, prezydent Piły Piotr Głowski mówił m.in. – Spotykamy się nie tylko, żeby wspominać, podtrzymywać pamięć, ale też, żeby przywracać równowagę pomiędzy wydarzeniami mającymi miejsce siedem lat temu i tymi, od których dzielą nas dziesiątki lat. Ostatnie dni zdominowała sprawa katastrofy lotniczej w Smoleńsku i chyba gdzieś zupełnie zapomniano o tym, o co walczyli ci, którzy również dzisiaj są obecni z nami. O co walczyły Rodziny Katyńskie – o prawdę o tamtych wydarzeniach. Stoimy tu dzisiaj nie tylko jako przedstawiciele miasta, samorządu, ale też chyba troszeczkę zamiast Państwa – żeby przypomnieć o tej wielkiej eksterminacji narodu polskiego, która odbyła się w wielu miejscach na wschodzie. Wydarzenia z 1940 roku należą do najbardziej dramatycznych zapisanych na kartach historii Polski. Wymordowanie „kwiatu polskiej inteligencji i dowództwa wojskowego” miało na celu osłabienie narodu polskiego, czego skutki odczuwamy do dzisiaj. Słowo „Katyń” było przez bardzo długi czas zakazane. Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu Niemcy podali 13 kwietnia 1943 r. (dziś to symboliczna rocznica zbrodni). W sprawie katyńskiej Polacy nie uzyskali wsparcia ze strony przywódców mocarstw zachodnich, którzy w imię trwałości sojuszu ze Stalinem, okazywali mu pomoc w ukrywaniu prawdy o tej zbrodni. W latach 1940–1990 władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską, a dopiero 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Dzisiaj, gdy spotykamy się tutaj, należy pamiętać, dziękować Rodzinom Katyńskim za to, że dzięki ich działaniom prawda o Katyniu zakorzeniła się w narodowej pamięci, a naszym zadaniem jest ją podtrzymywać.
Dla uczczenia pamięci zamordowanych, uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Pile im. Królowej Jadwigi zaprezentowali program artystyczny.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej w 2007 roku.
Sebastian Daukszewicz