„To wszystko mija… Artyści czujcie się wolni”

Poseł Henryk Szopiński – animator kultury, muzyk, obecnie Poseł RP X kadencji na Sejm. Wybrany również na wiceprzewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Twórców i Promocji Polskiej Muzyki Rokowej z mównicy sejmowej podsumował 8 lat cenzury w kulturze i sztuce za rządów PiS.

 

W ciągu ostatnich 8 lat rządów partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) w Polsce, kwestia cenzury stała się nieodłącznym elementem debaty publicznej, bowiem PiS skupiło się na kontrolowaniu mediów, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Telewizja Polska (TVP) stała się areną propagandy, a stacje radiowe, takie jak Trójka, były demontowane jak informuje poseł. Cenzura dotknęła również kulturę i sztukę, informuje Poseł Szopiński. Podając kilka przykładów wspomina o zniszczeniu kultowej Trójki, na której audycjach wychowało się kilka pokoleń Polaków, kolejny cios wymierzony w kulturę wymieniony przez Posła,  to zakaz emisji filmu „Zielona granica” Agnieszki Holland na antenie Telewizji Polskiej, a także brak emisji filmu „Klecha” Jacka Gwizdały.

 

– Prezes Kurski i inni pracownicy Telewizji Polskiej naciskali na twórców ˝Klechy˝, aby przemontowali swój film. Efekt końcowy, jeżeli chodzi o ten film, miał nie zadowalać Telewizji Polskiej – jednego z koproducentów filmu. Telewizja Polska zażądała usunięcia z produkcji sceny, w której inni księża krytykują głównego bohatera. Film do dzisiaj zalega na półce – podkreśla poseł z ziemi złotowskiej.  

 

Innym przykładem  stosowania cenzury w kulturze i sztuce, który przytaczał poseł  było chociażby to, że sprawdzano konta w mediach społecznościowych artystów, którzy występowali na różnych koncertach, festiwalach organizowanych przez Telewizję Polską.

 

– Było to do tego stopnia inwigilowane, że jeżeli występował artysta, który współpracował z Telewizją Polską, to nawet pozostali muzycy, technicy byli sprawdzani, czy aby na swoich kontach społecznościowych nie zamieścili jakichś krytycznych uwag czy zdjęć lub jakichś wpisów krytycznych wobec ówczesnej, już minionej władzy – wymienia poseł. To wszystko mija…  drodzy przywracamy normalność – podkreśla poseł Szopiński.

 

Warto przypomnieć, że ówczesny poseł był współzałożycielem i członkiem Stowarzyszenia Strefa Kultury. Otrzymał odznaki „Zasłużony Działacz Kultury” i „Za zasługi dla  województwa wielkopolskiego”, dlatego doskonale rozumie artystów i szereg trudności z jakimi musieli zmierzyć się oni w ciągu 8 lat rządów PiS. Organizowany przez niego od ponad 30 lat „Blues Express”  jest jedyną w Polsce imprezą muzyczną organizowaną w pociągu. To impreza, która przyciąga fanów tego gatunku muzycznego z całej Polski, nic więc dziwnego, że „Blues Express Festiwal” otrzymał I miejsce w kategorii Blues Top Wielkopolski 2023, otrzymując tytuł – Wydarzenie Roku.

 

Henryk Szopiński Poseł na Sejm RP X Kadencji

 

Wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Twórców i Promocji Polskiej Muzyki Rozrywkowej

 

Członek Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa

 

Członek Komisji Łączności z Polakami za Granicą

 

Biuro Poselskie

Norwida 4, 77 – 400 Złotów, tel: 694552288

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *