Triathlon pełen zwycięskiej energii

Triathlon_pelen_zwycieskiej_energii

ENEA Poznań Triathlon 2014 będzie wydarzeniem jakiego w Poznaniu jeszcze nie było. Mistrzostwa Polski na długim dystansie, rekordowa frekwencja zawodników i kibiców, oraz silna obsada z Chrisem McCormackiem, wielokrotnym mistrzem świata – to tylko kilka z elementów, które świadczą o wyjątkowości tej imprezy. Gdy dodamy do tego liczne wydarzenia towarzyszące, to możemy być pewni, że triathlonowy weekend (26-27 lipca) wpisze się w historię Poznania.

Ponad 2500 uczestników (łącznie na dystansie krótkim i długim) wystartuje w największej z ogólnopolskiego cyklu 7 imprez triathlonowych – ENEA Poznań Triathlon. O tym, jaką popularność w świecie triathlonu zyskały poznańskie zawody najlepiej świadczy fakt, że na starcie staną reprezentanci aż 23 krajów, m.in. Francji, Hiszpanii, Ukrainy, Australii, Japonii, USA, czy Luksemburga.

Walczą o mistrza

Sukces zeszłorocznego triathlonu w Poznaniu pozytywnie wpłynął na decyzję Polskiego Związku Triathlonu o rozegraniu tegorocznych Mistrzostw Polski na dystansie długim właśnie w stolicy Wielkopolski. Dla wielu profesjonalnych zawodników ENEA Poznań Triathlon to więc impreza docelowa, do której szykują się cały sezon. Na starcie zobaczymy czołówkę polskiego triathlonu, m.in. Filipa Przymusińskiego – obecnego lidera ENEA Tri Tour oraz wielokrotnego medalistę Mistrzostw Polski czy Kacpra Adama, który prezentuje wysoką formę w tym sezonie (dwukrotnie zwyciężył już w zawodach z cyklu ENEA Tri Tour – na długim dystansie JBL Triathlon Sieraków i krótkim dystansie Unity Line Triathlon Szczecin). O zwycięstwo będą walczyć w niedzielę nie tylko sami Polacy. Warto zwrócić uwagę na utalentowanych ukraińskich triathlonistów z Doroshem Nazarem na czele.

Największym faworytem na długim dystansie i gwiazdą ENEA Poznań Triathlon będzie Chris McCormack. Do jego najważniejszych osiągnięć należą dwa tytuły mistrza świata (w zawodach na licencji IRONMAN®) oraz mistrza świata na dystansie olimpijskim. – Śmiało można powiedzieć, że Chris McCormack to żywa legenda światowego triathlonu. Lista jego sukcesów jest bardzo długa. Cieszę się, że zawodnik tej klasy zawita do Polski i weźmie udział w ENEA Poznań Triathlon – mówi Wojciech Kruczyński, dyrektor Endu Sport i współorganizator ENEA Poznań Triathlon. – Mam nadzieję, że za rok „Macca” powróci do stolicy Wielkopolski z innymi triathlonistami, którzy stanowią czołówkę światowego triathlonu.

Pasjonaci na start

Mimo startu utytułowanych zawodników, największą i zarazem najważniejszą grupą zawodników będą pasjonaci sportu. Wśród uczestników warto wymienić  Ryszarda Grobelnego, Prezydenta Miasta Poznania, który wystartuje na dystansie długim. Znanych osobistości nie zabraknie również na dystansie krótkim. O obronę wysokiej pozycji w cyklu ENEA Tri Tour będzie walczył m.in. Maciej Dowbor. Pojawią się również stali bywalcy dużych wydarzeń sportowych, czyli Team Biegiemnapomoc.pl. Swój udział w zawodach zapowiedzieli: Tomasz Karolak – aktor, Iwona Guzowska – wielokrotna mistrzyni świata i Europy w Kick-boxingu i boksie, Robert Rozmus – aktor oraz aktor i reżyser – Piotr Nowak. Inicjatywa „Biegiem na pomoc” działa na rzecz promocji wiedzy o autyzmie. Wśród ambasadorów akcji „Biegiem na pomoc” wystartują również paratriathloniści Marcin Suwart i Jarosław Skiba, dla których występ w poznańskiej imprezie jest elementem przygotowań do paraolimpiady w Rio de Janeiro.

– Obsada zawodów świadczy o tym, że kibice staną się nad Maltą świadkami niesamowitej, sportowej rywalizacji. Mamy głównego faworyta do zwycięstwa oraz mocną grupę pościgową, która będzie chciała zaprezentować się z jak najlepszej strony – mówi o ENEA Poznań Triathlon Wojciech Kruczyński –  Tegoroczną imprezą chcielibyśmy pokazać, że Poznań jest prawdziwą stolicą polskiego triathlonu, jak również przybliżyć się do organizacji zawodów na licencji IRONMAN®. ENEA Poznań Triathlon to jednak nie tylko zawody sportowe, ponieważ przez cały weekend będzie czekała na kibiców moc atrakcji – dodaje.

Dziecięce emocje

Pierwsza atrakcja szykowana jest już na 25 lipca. W przeddzień oficjalnego startu ENEA Poznań Triathlon odbędzie się ENEA TRI KIDS 2014, czyli mini triathlon dla najmłodszych. Młodzi zawodnicy wystartują w trzech kategoriach wiekowych, z których każda będzie miała do pokonania inny dystans. Dla najmłodszych (7-8 lat) zaplanowano 25 m pływania, 1000 m trasy rowerowej i 400 m biegu. Kolejne dwie grupy wiekowe (9-10 i 11-12 lat) pokonają po 50 m trasy pływackiej oraz odpowiednio dwukrotnie i trzykrotnie dłuższą trasę kolarską. Natomiast trasa biegowa będzie zwiększać się odpowiednio o 200 m. Każdy z uczestników sportowej zabawy otrzyma pamiątkowy medal oraz zestaw upominków od firmy ENEA.

Latać niczym Ironman

ENEA Poznań Triathlon to kolejne zawody z cyklu ENEA Tri Tour, które uświetnią akrobacje flyboard. Niezwykle widowiskowe pokazy tej młodej dyscypliny sportu zapewniają ekstremalne emocje i  doskonale wpisują się charakterystykę zawodów triathlonowych. Ekipa z Fly-board.pl jest już doświadczona w pokazach dla „ludzi z żelaza”. Swoimi występami cieszyła kibiców w Sierakowie i Kołobrzegu.

Atrakcje z ENEĄ

– Triathlon to jedna z dyscyplin sportowych, które wspiera ENEA. Jego potencjał jest dla nas oczywisty. Ta kombinacja trzech elementów: pływania, jazdy na rowerze i biegu wymaga żelaznego zdrowia i konsekwencji w treningu. To sport trudny, wymagający ogromnej energii, samodyscypliny i systematyczności. Są to cechy, które podziwiamy u zawodowców i które chcemy naśladować w naszej codziennej pracy – mówi Grzegorz Kinelski, wiceprezes ENEA S.A. – ENEA jest sponsorem tytularnym całego cyklu zawodów, a także poznańskiego triathlonu. Przygotowaliśmy dla naszych klientów wiele atrakcji – zapraszamy do specjalnej strefy nad Jeziorem Maltańskim – podkreśla Grzegorz Kinelski.

Moc atrakcji dla uczestników, ich rodzin oraz kibiców przygotował również sponsor tytularny – firma ENEA. Główną z nich będzie Strefa ENEI, z której będzie mógł skorzystać każdy, kto pojawi się w weekend nad Jeziorem Maltańskim:  gry, zabawy, strefa chill-out. Z myślą o najmłodszych odbędą się także warsztaty edukacyjne, podczas których mali sympatycy triathlonu będą mogli poznać tajniki energii (np. poprzez uzyskiwanie prądu z mini-wiatraków).

Wielkie zakończenie
Gdy po sportowych emocjach powoli zacznie opadać adrenalina, na zakończenie ENEA Poznań Triathlon 2014 wystąpi zespół Myslovitz. Ich muzyka pozwoli wszystkim na pozostanie na wysokich obrotach do samego końca imprezy. Jeżeli komuś zabraknie wrażeń – po koncercie odbędzie się jeszcze efektowny pokaz sztucznych ogni.

Harmonogram ENEA Poznań Triathlon 2014:

PIĄTEK 25.07.2014

12:00 – 20:00 – targi EXPO sprzętu sportowego

16:00 – 22:00 – wstawianie rowerów do strefy zmian – dystans krótki

19:00 – odprawa techniczna dla zawodników ENEA Poznań Triathlon na dystansie krótkim

SOBOTA 26.07.2014

7:00 – 20:00 – wydawanie pakietów startowych – dystans długi

7:00 – 20:00 – targi EXPO sprzętu sportowego

8:00 – oficjalne rozpoczęcie zawodów na dystansie krótkim

9:00 – start pierwszej grupy ENEA Poznań Triathlon na dystansie krótkim

12:30 – 16:00 – odbiór rowerów dla zawodników dystansu krótkiego

14:30 – ceremonia wręczenia nagród ENEA Poznań Triathlon na dystansie krótkim

16:00 – 22:00 – wstawianie rowerów do strefy zmian – dystans długi

19:00 – odprawa techniczna dla zawodników ENEA Poznań Triathlon na dystansie długim

NIEDZIELA 27.07.2014

7:00 – 14:00 – targi EXPO sprzętu sportowego

8:00 – oficjalne rozpoczęcie zawodów na dystansie długim

8:30 – przeprowadzenie na start zawodników dystansu długiego

09:00 – start ENEA Poznań Triatlon na dystansie długim

14:00 – 18:00 – odbiór rowerów dla zawodników dystansu długiego

20:30 – koncert zespołu Myslovitz – scena zawodów

22:30 – pokaz sztucznych ogni

Kalendarz wszystkich imprez w ramach ENEA Tri Tour:

31.05-01.06.2014 JBL Triathlon Sieraków

20.06. 2014 Triathlon Kołobrzeg

06.07.2014 Unity Line Triathlon Szczecin

26-27.07.2014 ENEA Poznań Triathlon

15-17.08.2014 Tour de Tri (Piła)

31.08.2014 Panasonic Evolta Triathlon (Borówno)

06-07.09.2014 Prime Food Triathlon Przechlewo

O ENEA TRI TOUR

Każda z imprez należących do ENEA Tri Tour będzie miała unikalny charakter, a cały cykl podsumowany zostanie na uroczystej gali kończącej sezon. ENEA Tri Tour będzie klasyfikować zawodników według osiągnięć uzyskanych w poszczególnych zawodach. Liczba punktów możliwych do uzyskania w rywalizacji będzie uzależniona m.in. od wybranego przez nich dystansu. Warunkiem uczestnictwa w ENEA Tri Tour będzie start w co najmniej trzech z siedmiu imprez. Oficjalne zakończenie sezonu odbędzie się na przełomie września i października. Nagrodzonych zostanie wtedy ponad 250 zawodników. Sklasyfikowani uczestnicy ENEA Tri Tour otrzymają imienne dyplomy zaświadczające o uzyskanej lokacie wraz z rezultatami wszystkich startów. Dla najlepszych zawodników i zawodniczek w klasyfikacji generalnej oraz w poszczególnych kategoriach wiekowych przewidziano okolicznościowe puchary i nagrody. Wśród uczestników rozlosowany zostanie też samochód Volvo V40 Cross Country ufundowany przez Firmę Karlik – Autoryzowanego Dealera Volvo. Cykl ENEA Tri Tour odbywa się dzięki zaangażowaniu ENEA, Firmy Karlik – Autoryzowanego Dealera Volvo w Poznaniu i Wielkopolsce oraz dedykowanych partnerów dla każdej z imprez.

Biuro Prasowe ENDU SPORT