Triduum Wszystkich Świętych

Rok temu w okresie Wszystkich Świętych nekropolie świeciły pustkami. To rząd RP sprawił nieprzyjemną niespodziankę wszystkim pragnącym oddać hołd swoim bliskim, którzy spoczywają na polskich cmentarzach. Decyzja podana do wiadomości na dzień przed tym wyjątkowym Świętem zbulwersowała Polaków. W tym roku, na szczęście, było zgoła inaczej. Pewnie również dlatego „frekwencja” odwiedzających nekropolie była bardzo wysoka. Przyczyniła się do tego także aura oraz fakt, że „wigilia” Wszystkich Świętych przypadła w niedzielę. Było to swoiste Triduum, bowiem niedziela, świąteczny poniedziałek i wtorkowy dzień zaduszny. Oprócz oddawania czci zmarłym nie mogło obyć się bez kwestowania.

Zwyczajowo najwięcej kwestujących na zbożne cele czyniło to na głównej pilskiej nekropoli. Wolontariusze zbierali datki na pilskie hospicjum, natomiast Kibice Lecha i Pilscy Patrioci zbierali środki na renowację mogił Powstańców Wielkopolskich.

Jak wiadomo Dzień Wszystkich Świętych to przede wszystkim oddanie pamięci tym, którzy przeszli na drugą stronę tęczy. I tym razem na wszystkich pomnikach, nagrobkach czy surowych mogiłach zapłonęły znicze, nie tylko te płonące żywym ogniem, ale także zasilane elektrycznie. Miejsca ostatniego spoczynku pokryły także wieńce, chryzantemy w doniczkach, czy cięte kwiaty. Bliscy, mam nadzieję szczerze, w taki sposób nawiązywali do horacjańskiego NON OMNIS MORIAR!

Mówiąc (pisząc) o Wszystkich Świętych w Pile, nie można zapomnieć o akcji darmowych przejazdów autobusami pilskiego MZK na Cmentarz Komunalny. Za ten gest – nie pierwszy zresztą – władzom miasta należy się szczere BÓG ZAPŁAĆ!

Marek Mostowski

triduum_wszystkich_swietych1_01

triduum_wszystkich_swietych1_30 triduum_wszystkich_swietych1_02 triduum_wszystkich_swietych1_03 triduum_wszystkich_swietych1_04 triduum_wszystkich_swietych1_05 triduum_wszystkich_swietych1_06 triduum_wszystkich_swietych1_07 triduum_wszystkich_swietych1_08 triduum_wszystkich_swietych1_09 triduum_wszystkich_swietych1_10 triduum_wszystkich_swietych1_11 triduum_wszystkich_swietych1_12 triduum_wszystkich_swietych1_13 triduum_wszystkich_swietych1_14 triduum_wszystkich_swietych1_15 triduum_wszystkich_swietych1_16 triduum_wszystkich_swietych1_17 triduum_wszystkich_swietych1_18 triduum_wszystkich_swietych1_19 triduum_wszystkich_swietych1_20 triduum_wszystkich_swietych1_21 triduum_wszystkich_swietych1_22 triduum_wszystkich_swietych1_23 triduum_wszystkich_swietych1_24 triduum_wszystkich_swietych1_25 triduum_wszystkich_swietych1_26 triduum_wszystkich_swietych1_27 triduum_wszystkich_swietych1_28 triduum_wszystkich_swietych1_29