Trwa III edycja programu „Pociąg do sztuki”, dofinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego

Stacja Szamocin zorganizowała już w ramach projektu lekcje historyczno – literackie dla uczniów Szkoły Podstawowej w Szamocinie. M.in. uczniowie klasy III b zwiedzili stary dworzec PKP i obejrzeli archiwalne zdjęcia oraz filmiki i wysłuchali o linii kolejowej na trasie Chodzież – Szamocin. Klasy II b oraz III c obejrzały lalkowy spektakl w dworcowej sali teatralnej w wykonaniu Karola Bykowskiego i Luby Zarembińskiej.  Odbyły się także lekcje dla wychowanków OHP w Niepublicznej Szkole Podstawowej i Branżowej.  

Nadal trwają prezentacje przedstawień, które tradycyjnie są grane w lokalnych przedszkolach, szkołach, na Stacji Szamocin oraz w nowych oryginalnych miejscach, jak np. w rodzinnym Laboratorium Lalek w Chrustowie. Przedstawienie w wykonaniu Luby Zarembińskiej „Tancereczka i kominiarczyk” był grany dla grupy seniorów z Róży Wielkiej, którzy złożyli wizytę w Szamocinie, by poznać artystyczny dworzec.

Akademia Młodych Liderów ogłosiła nabór na wakacyjne warsztaty do sekcji: kuglarsko – cyrkowej, teatralnej, plastycznej i fotograficznej. Zajęcia rozpoczną się od 1 lipca br. i trwać będą do końca wakacji. Udział jest bezpłatny.

Kontakt : tel. L. Zarembińska 602 24 58 40, e – mail: spst@wp.pl
Monika Bykowska tel. 503 423 731
Natalia Sass tel. 785719 844
Milena Rybarczyk 531 482 451

Ilość miejsc ograniczona. Zapraszamy osoby z Szamocina i okolic oraz z powiatu chodzieskiego i pilskiego.

W 83 rocznicę śmierci Ernsta Tollera, poety i dramaturga, urodzonego w 1893 roku odbyło się CZYTANIE TOLLERA.  Aktorzy Teatru 44, Stacji Szamocin oraz zaproszeni goście z Poznania czytali fragmenty rozdziału „ KONDHEIT” z autobiografii „Młodość w Niemczech”. Są to wspomnienia Ernsta Tollera o dzieciństwie spędzonym w Szamocinie. Wiesława Szczygieł z Trzcianki, znawczyni dziejów Tollera zaprezentowała jego życie i twórczość oraz działalność polityczną. Zostały złożone kwiaty oraz symboliczne kamienie pod tablicą pamiątkową, która znajduje się na ścianie dawnej przedwojennej restauracji i hotelu, należących do Charlot – Idy Cohn i Maxa Tollera oraz na cmentarzu żydowskim.

W symboliczny sposób Toller powrócił do rodzinnego miejsca, bowiem w zabytkowym spichlerzu, należącym przed wojna do Tollerów, wyeksponowana jest wystawa portretów oraz wydawnictw i archiwaliów słynnego ekspresjonisty. Obecnie znajduje się sklep- galeria Iwony Jabłońskiej „Stara Skrzynia”.  Wystawę oraz miejsca, związane z poetą zwiedziła m.in. nieformalna grupa ezoteryczna z Poznania.

18 czerwca o godz. 16.00 odbędzie się spotkanie uczestników Ogólnopolskich Warsztatów Teatralnych, które organizowane były w Szamocińskim Domu Kultury 30 lat temu. Zaprezentowane zostaną unikalne nagrania z tamtych wydarzeń, które uratował „od zapomnienia” Daniel Cichy z Piły. Uczestniczył na tych warsztatach jako nastolatek i nagrywał filmy oraz fotografował wszystko, co się ówcześnie działo latem 1992 i 1993 roku. M.in. udało mu się przegrać z kasety VHS spektakl „Wit Stwosz”, zaprezentowanym w szamocińskim kościele z historycznym udziałem 67 – letniego Edmunda Świerczyńskiego, aktora, który stał się inspiracją dla Luby Zarembińskiej do realizacji sztuki „Spowiedź w drewnie” i powstania Teatru 44.

Spotkanie realizowane jest w ramach cyklu „Twój Szamocin – twoja historia”.

18 czerwca o godz. 19.00 na Stacji Szamocin będzie miał miejsce koncert Jacka Hałasa i Jarosława Kaczmarka „Lilije. Romantyczny ogród grozy”.

Będą to muzyczne opowieści wędrownych pieśniarzy – tradycyjne ballady dziadowskie i ich autorskie interpretacje. Postać lirnika otworzy przejście do krainy wyobraźni „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Wstęp wolny.

Projekt „Nowe szaty Świtezianki”, jest wspierany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Luba Zarembińska

trwa_3_edycja

trwa_3_edycja_14 trwa_3_edycja_02 trwa_3_edycja_03 trwa_3_edycja_04 trwa_3_edycja_05 trwa_3_edycja_06 trwa_3_edycja_07 trwa_3_edycja_08 trwa_3_edycja_09 trwa_3_edycja_10 trwa_3_edycja_11 trwa_3_edycja_12 trwa_3_edycja_13