Trwa rewitalizacja centrum- pojawi się dużo zieleni

W Pile trwa rewitalizacja centrum. Jak można zaobserwować kształtów nabiera przebudowany Plac Konstytucji 3 Maja, odcinek ul. 11 Listopada oraz 14 Lutego. Miejsca te będą uzupełnione o elementy zieleni. 28 stycznia odbyła się konferencja prasowa Prezydenta Miasta Piły – Piotra Głowskiego i Jolanty Sobieszczyk – dyr. Wydziału Rozwoju i Funduszy Europejskich, którzy opowiedzieli o najbliższych planach związanych z częścią miasta, która po zakończeniu inwestycji stanie się ważnym miejscem wypoczynkowym i rekreacyjnym w centrum Piły.

– Chciałbym zdementować informację, która się pojawiła, że w tym miejscu budujemy w Pile Starówkę.  Nie budujemy Starówki, tylko staramy się dobrze połączyć prawie trzy wieki historii tego fragmentu miasta. Wiemy też, że trudno jest pogodzić interesy architektoniczne w tym rejonie, dlatego szukaliśmy kompromisów. Przestrzenie, które pozostały w tej chwili wolne będą od drugiego kwartału zagospodarowywane w taką szlachetną zieleń na terenie tej inwestycji, która zakończy się przy barze Miś. Na dalszym odcinku 14 Lutego będą prowadzone inne prace inwestycyjne. Zieleń, która się w tym miejscu pojawi, zmieni znacząco wygląd tej przestrzeni. Tak naprawdę możliwość oceniania tego fragmentu miasta to czas dwóch – trzech lat. Wtedy zobaczymy na żywo, jaki pomysł miał architekt, który w taki, a nie inny sposób chciał ją zaaranżować. Mamy też kilka punktów widokowych, które architekt nam zaproponował. Wszyscy wjeżdżający do miasta, z każdego z owych punktów będą mieli inny widok placu – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Wielu mieszkańców pyta o obelisk poświęcony rocznicy odrodzenia Polski z napisem: „Byliśmy, Jesteśmy, Będziemy” oraz „1000 lat Państwa Polskiego”, który znajdował się przy Placu Konstytucji 3 Maja . Jak mówi Jolanta Sobieszczyk jest on odnawiany i gdy zakończy się jego renowacja wróci on w rejon ul. 11 Listopada, w pobliże fontanny.

Warto również przypomnieć, że na ten teren po przebudowie będzie swobodny wjazd samochodów (20 k/h) od ulicy 11 Listopada, z możliwością parkowania w miejscach wyznaczonych.

 

Plac Konstytucji 3 Maja

 

Zieleń zaprojektowano w następujących fragmentach Placu Konstytucji 3 Maja:

• W trzech powierzchniach otaczających niecki fontanny zaprojektowano niskie żywopłoty (klon polny) uzupełnione o nasadzenia bylinowe (aster dzwonek, kosaciec, szałwia).

• Wzdłuż siedzisk – „amfiteatru” – zaprojektowano szpaler drzew (klon polny) i w poszyciu nasadzenia bylinowe (jw.)

• Na narożniku Alei Piastów i Piłsudskiego zostaną posadzone szpalery drzew (klon polny, dąb szypułkowy) i w poszyciu trawy ozdobne (miskant chiński) i rośliny cebulowe (narcyz).

• Wzdłuż sięgacza przy budynkach nr 10-11 pozostają drzewa istniejące a w poszyciu trawy ozdobne (miskant chiński) i rośliny cebulowe (narcyz)

• Wzdłuż sięgacza przy budynkach nr 7-9 zaprojektowano donice z roślinnością bylinową (aster, dzwonek, kosaciec, szałwia)

 

Łącznie zaprojektowano posadzenie:

• 19 sztuk drzew

• 180 szt. elementów żywopłotowych na powierzchni około 72m2

• bylin i roślin cebulowych na powierzchni około 490m2 (około 25 730 sztuk)

• traw ozdobnych na powierzchni około 525m2 (około 2 760 sztuk traw)

• trawników na powierzchni około 150m2 (3 kg nasion)

• 5 donic z roślinnością

 

Odcinek ulicy 11 Listopada

Zieleń zaprojektowano na fragmencie narożnika ulicy 11 Listopada z Placem Konstytucji 3 Maja w formie traw ozdobnych (miskant chiński) i roślin cebulowych (narcyz)

 

Łącznie zaprojektowano posadzenie:

• traw ozdobnych i roślin cebulowych na powierzchni około 27m2 (około 140 sztuk traw i 280 sztuk cebul)

 

Ulica 14 Lutego

Projekt zieleni zakłada uzupełnienie istniejącego drzewostanu wzdłuż ul. 14-go Lutego (robinia akacjowa).

Wzdłuż budynku nr 7-13 zaprojektowano trzy powierzchnie, na których zaprojektowano byliny (aster, ostrogowiec, kosaciec, pysznogłówka, płomyk), trawy ozdobne (trzcinnik) i rośliny cebulowe (szafran, tulipan).

Ponadto, wzdłuż krawędzi jezdni, pomiędzy obiektami małej architektury wprowadzono kubikowe formy żywopłotowe (klon polny).

 

Łącznie zaprojektowano posadzenie:

• 7 sztuk drzew

• umieszczenie 20 szt. kubików żywopłotowych z 38 sztukami elementów żywopłotowych  na powierzchni około 19 m2

• byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe na powierzchni około 260m2 (około 140 sztuk traw i 9 430 sztuk cebul i bylin)

Powyższa zieleń planowana jest do wykonania w pierwszej kolejności dla części przebudowanej infrastruktury Placu, ul. 11 Listopada oraz skrzyżowania z 14 Lutego – zakończenie II kwartał 2015 r.

Zieleń na odcinku ul.14 Lutego – zakończenie III kwartał 2015 r.

 

Po zakończeniu inwestycji rewitalizowany obszar stanie się ważnym miejscem wypoczynkowym i rekreacyjnym w centrum Piły.

 

Sebastian Daukszewicz

 

trwa_rewitalizacja10

trwa_rewitalizacja23 trwa_rewitalizacja11 trwa_rewitalizacja12 trwa_rewitalizacja13 trwa_rewitalizacja14 trwa_rewitalizacja15 trwa_rewitalizacja16 trwa_rewitalizacja17 trwa_rewitalizacja18 trwa_rewitalizacja19 trwa_rewitalizacja20 trwa_rewitalizacja21 trwa_rewitalizacja22

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *