Trwa święto teatru w Pile. W czwartek „atrakcyjny chciał poznać panią…”

Od 11 listopada w pilskim Regionalnym Centrum Kultury trwa już 17. Festiwal Teatralny – Teatr Pasja Rodzinna. Za nami osiem wspaniałych spektakli z doborową obsadą i jak zwykle z salą Teatru Miejskiego w Pile wypełniona po brzegi wyrobioną, więcej – muśniętą przez Melpomenę publicznością, o której w wielkich superlatywach wypowiadają się po każdym przedstawieniu grający w nich aktorzy. A to, że w listopadzie każdego roku Piła przeobraża się w stolicę TEATRU jest bezsporną zasługą pomysłodawcy i spirytus movens owego nietuzinkowego wydarzenia – dyrektora RCK, Stanisława Dąbka. Ósmą inscenizacją była – trwająca grubo ponad dwie godziny – komedia „Atrakcyjny pozna panią…”. A już 26 listopada kolejne przedstawienie – „Single po japońsku”.  

Czwartkowy spektakl wypełnił salę, balkon i loże do ostatniego miejsca, co jest standardem w pilskim Teatrze już od wielu lat. Sztuka „Atrakcyjny pozna panią…” oprócz intrygującej fabuły, posiadał jeszcze jeden, niezwykle istotny walor – obsadę. Bowiem nieczęsto można zobaczyć równocześnie na scenie aktorów z kultowych seriali telewizyjnych, takich jak „Ranczo”, „M jak miłość” czy „Świat według Kiepskich”.

Każdy kto pojawił się tego dnia w Teatrze Miejskim w Pile z pewnością nie żałował, a świadczyła o tym zarówno spontaniczna reakcja publiczności w czasie spektaklu, a także długotrwałe owacje na stojąco po jego zakończeniu.

„Atrakcyjny pozna panią…” to komedia, która powstała w 2000 roku, stając się prawdziwym hitem teatralnym, była także pierwowzorem filmu o tym samym tytule. Jest to sztuka o Stasiu – starym, wiejskim, kawalerze, który w poszukiwaniu żony dopuszcza się oszustwa. Daje prasowy anons i kłamie w nim ile wlezie. Podaje się za przystojnego i majętnego biznesmena, mieszkającego w wiejskiej posiadłości, choć w rzeczywistości mieszka w rozpadającej się chałupie i sama uroda Stasia pozostawia wiele do życzenia. Marzy o żonie pięknej i młodej, takiej, jakie widuje w kolorowych pismach. W sposób kategoryczny odrzuca zaloty sąsiadek, które dowiedziawszy o jego poszukiwaniach, spieszą zaoferować swoje wdzięki i talenty. W miłosnych rozterkach, dzielnie wspiera Stasia jego wierny druh – Rysio, wieloletni przyjaciel i kompan „do szklanki”. Stasio zaś wspiera dobrym słowem i doświadczeniem Wojtka – młodego sołtysa, nieszczęśliwie zakochanego w jakiejś tam Mariolce. Mija kilka dni i anons przynosi zaskakujący skutek: do wsi przyjeżdża piękna, młoda, dziewczyna, wyglądająca jak prawdziwa dama… I dopiero teraz zaczynają się prawdziwe kłopoty i prawdziwe łgarstwa.

Obsada: Adriana Kalska, Elżbieta Jarosik, Aleksandra Nieśpielak, Sylwester Maciejewski, Mikołaj Roznerski, Lech Dyblik.

W ramach pilskiego Festiwalu Teatralnego jeszcze przed nami cztery spektakle, początek wszystkich o 19.00:

26 listopada – „Single po japońsku”
28 listopada – „Klejnoty”
29 listopada – „Pozytywni”
30 listopada – „Bodo Musical”

Więcej zdjęć w galerii: https://www.facebook.com/pg/tetnoregionu/photos/?tab=album&album_id=1323620134345732

Marek Mostowski
Fot. Sebastian Daukszewicz

PS. Już teraz zapraszam do lektury interesującej rozmowy z Sylwestrem Maciejewskim – Maciejem Solejukiem z serialu RANCZO, który opublikowany zostanie w świątecznym, grudniowym wydaniu Tętna Regionu.

trwa_swieto_teatru00

trwa_swieto_teatru22 trwa_swieto_teatru01 trwa_swieto_teatru02 trwa_swieto_teatru03 trwa_swieto_teatru04 trwa_swieto_teatru05 trwa_swieto_teatru06 trwa_swieto_teatru07 trwa_swieto_teatru08 trwa_swieto_teatru09 trwa_swieto_teatru10 trwa_swieto_teatru11 trwa_swieto_teatru12 trwa_swieto_teatru13 trwa_swieto_teatru14 trwa_swieto_teatru15 trwa_swieto_teatru16 trwa_swieto_teatru17 trwa_swieto_teatru18 trwa_swieto_teatru19 trwa_swieto_teatru20 trwa_swieto_teatru21