Trwają zapisy do jubileuszowej 25. edycji Półmaratonu PHILIPS Piła

Odbywający się tradycyjnie w pierwszą niedzielę września Międzynarodowy Półmaraton PHILIPS Piła, w tym roku obędzie się już po raz dwudziesty piąty. Jubileuszowe zawody w randze Mistrzostw Polski w Półmaratonie przyciągają czołowych biegaczy z kraju i zagranicy. Na ponad 3 miesiące przed biegiem na liście startowej pilskiej imprezy jest już ponad 1400 nazwisk, a limit uczestników organizatorzy ustanowili na 3500 osób.

Trwają zapisy do Półmaratonu PHILIPS Piła, który odbędzie się 6 września na trasie posiadającej atesty IAAF, AIMS oraz PZLA. Mimo, że do imprezy zostało ponad 3 miesiące, zawody cieszą się dużym zainteresowaniem biegaczy, o czym świadczy wysokie tempo zapisów. Jednym z kilku powodów, dla których zawodnicy tak chętnie przyjeżdżają co roku do Piły, jest termin zawodów, który umożliwia doskonałe przetarcie przed wrześniowymi maratonami w Berlinie oraz w Warszawie.

Na liście startowej znajduje się już ponad 1400 nazwisk zawodników m.in. z Poznania, Piły, Warszawy i Bydgoszczy. Wśród zgłoszonych są biegacze z innych krajów m.in. z Australii, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Zawodnicy rejestrujący się w pierwszych miesiącach trwania zapisów korzystają z niższej, promocyjnej opłaty startowej, która do 17 lipca 2015 wynosi 50 zł.

– Mam przyjemność zaprosić biegaczy do Piły już po raz dwudziesty piąty. To ogromny zaszczyt, ale i odpowiedzialność, bo w ostatnich latach nasz półmaraton stał się jedną z największych imprez biegowych w Polsce. Niezmiernie cieszymy się z rosnącej z roku na rok frekwencji, która jest dla nas największą nagrodą za ciężką pracę przy organizacji pilskiego półmaratonu. Tegoroczna jubileuszowa edycja imprezy zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie, a dla biegaczy przygotowujemy sporo niespodzianek, o których będziemy informować na bieżąco. Zawody w randze Mistrzostw Polski zobowiązują do szybkiego biegania, dlatego  mam nadzieję, że 6 września w Pile będziemy świadkami pasjonującej walki zawodowców o tytuły mistrzowskie. Jestem przekonany, że szybka i płaska trasa pilskiej połówki biegnąca wokół naszego miasta sprzyjać będzie osiąganiu dobrych wyników – powiedział Henryk Paskal, dyrektor zawodów i prezes Polskiego Stowarzyszenia Biegów Ulicznych.

Ćwierć wieku temu pomysłodawcą i inicjatorem przeprowadzenia długodystansowego biegu ulicznego, był Henryk Paskal, reprezentant naszego kraju w biegach długich, a później doświadczony maratończyk. Do 1999 roku impreza była rozgrywana pod nazwą „Pilska Piętnastka”, a od 2000 roku organizowana jest na dystansie półmaratonu.  Prestiż zawodów podkreśla ranga Mistrzostw Polski w Półmaratonie, które w Pile odbywają się od 2000 roku. Od 2006 roku uczestnicy pilskiego półmaratonu otrzymują na mecie medale z wizerunkiem czołowych polskich maratończyków w historii polskiej lekkiej atletyki. O tym, czyja podobizna znajdzie się na medalu jubileuszowej edycji dowiemy się już wkrótce.

Półmaraton PHILIPS Piła rozwija się bardzo dynamicznie zarówno pod względem frekwencji, jak i sportowym. W ubiegłym roku bieg ukończyła rekordowa liczba 2856 zawodników, a Kenijczyk Daniel Muteti ustanowił nowy rekord trasy dobiegając do mety w czasie 01:02:11. Po tytuł Mistrza Polski w Półmaratonie w 2014 roku sięgnął Adam Nowicki, zawodnik MKL Szczecin należący do grupy ASICS Frontrunners, a Mistrzynią Polski została Sylwia Ejdys-Tomaszewska.

Poza Mistrzostwami Polski Mężczyzn i Kobiet w Półmaratonie w ramach tegorocznej edycji pilskiego półmaratonu zostaną rozegrane również Otwarte Mistrzostwa Studentów i Nauczycieli Akademickich Uczelni, Otwarty Międzynarodowy Puchar Policji oraz Mistrzostwa Wojska Polskiego w Półmaratonie. Zawody wyłonią również Mistrza Powiatu Pilskiego w Półmaratonie oraz najszybszych mieszkańców Piły na dystansie 21,097 km.

Od 2013 roku Polskie Stowarzyszenie Biegów przyznaje odznaki za ukończenie Korony Polskich Półmaratonów. Półmaraton PHILPS Piła jest jednym z jedenastu biegów, które mają do dyspozycji biegacze zainteresowani zdobyciem wyróżnienia.

Więcej informacji na temat imprezy: http://www.pila.halfmarathon.pl/

M.D.
Fot. Daniel Balukiewicz

trwaja_zapisy_do_jubileuszowej10

trwaja_zapisy_do_jubileuszowej11

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *