Trzy pilskie ronda mogą przestać być bezimienne
Już wkrótce trzy pilskie ronda będą mieć swoją nazwę. 31 stycznia radni będą debatować nad uchwałami dotyczącymi nadania nazw skrzyżowaniom o ruchu okrężnym na terenie Piły.
Wkrótce nowe rondo przy skrzyżowaniu ulic Bydgoskiej, Kusocińskiego i Okólnej może nazywać się Rondem Władysława Bartoszewskiego. O taką nazwę zabiegał Komitet Obrony Demokracji 27 kwietnia 2016 roku. Także Pilscy Patrioci zabiegali w listopadzie 2016 roku, aby to rondo otrzymało nazwę Żołnierzy Wyklętych. Niestety mimo zaangażowania wielu ludzi, w tym również pilskich parlamentarzystów, UM Piły zaproponował, aby skrzyżowanie ulic Okrzei, Towarowej, Zygmunta Starego i Pomorskiej nosiło nazwę Żołnierzy Wyklętych. Pojawiła się też propozycja Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, aby rondo przy ul. Wyspiańskiego – Mickiewicza nosiło nazwę Reformacji. Ten wniosek został złożony 26 lipca 2016 roku.
– Do komisji ds. nazewnictwa w UM wpłynęły trzy wnioski, w których wnioskodawcy chcieli uczcić, uhonorować, oddać cześć osobom, wydarzeniom. Na bazie rekomendacji komisji wniosek taki trafia pod obrady Rady Miasta Piły. I tak stanie się w tym przypadku. Trzy zgłoszone wnioski zostaną zaprezentowane i decyzją Rady Miasta trzy ronda będą mogły otrzymać nową nazwę bądź nie – mówiła Beata Dudzińska, zastępca prezydenta Piły. – Trudno porównywać oba wnioski. Oba ronda są najnowsze, stąd kruszenie kopii o wyższości jednego ronda czy drugiego, według mnie jest stratą czasu. Miasto jest tak duże, że nie powinniśmy mieć problemu, aby znaleźć miejsce dla każdego kto chciałby w jakiś sposób godny oddać komuś cześć. Muszę powiedzieć, że po raz pierwszy obrady komisji odbywały się w złej atmosferze. Jest to sprzeczne z ideą nadawania imienia, oddawania honoru. Mam nadzieję, że już takiej atmosfery nie będzie na komisjach i podczas obrad Rady Miasta Piły – spuentowała Beata Dudzińska.
Na konferencji prasowej zabrało przedstawicieli Pilskich Patriotów, w tym wnioskodawcy Michała Zimnego, którym zależało, aby rondo przy ulicy Bydgoskiej nosiło nazwę Żołnierzy Wyklętych. Byli za to na posiedzeniu zespołu do spraw nazewnictwa, gdzie aktywnie brali udział w gorącej dyskusji i odrzucali zaproponowane lokalizacje, czyli aby taką nazwę nosił skwer w okolicach ulic Andersa, Kity, Ofiar Katynia, Sybiraków. Ostatecznie radni zdecydują prawdopodobnie, aby rondo u zbiegu ulic Towarowa, S. Okrzei, Z. Starego nosiło nazwę Żołnierzy Wyklętych.
Z pozytywnego prawdopodobnie załatwienia sprawy zadowolony jest Komitet Obrony Demokracji w Pile i Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pile.
– W imieniu KOD serdecznie dziękuje, że nasz wniosek został wzięty pod uwagę. Uważam, że patron jakiego zaproponowaliśmy, pan Władysław Bartoszewski, był człowiekiem tej miary i ma taki życiorys, że dla przeciętnego Polaka nie wymaga rekomendacji. Konkretnie o to rondo zabiegaliśmy. Jest to ładne miejsce. Obiecuję, że będziemy dbać o ten teren – mówiła Jolanta Pędziwiatr, rzecznik prasowy pilskiego KOD.
– Ja również jestem wdzięczny komisji, że przychyliła się do wniosku o nadanie rondu nazwy Reformacji. Ma to upamiętnić 500 lat ewangelicyzmu, który rozpoczął się od 1517 roku. Miasto Piła też dzięki temu wpisze się w obchody tych uroczystości. Nie jest to jedyne wydarzenie z tej okazji. Mogę powiedzieć, że zaprosiliśmy Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. Wydarzenia które będziemy organizować mają przypomnieć od czego zaczął się protestantyzm – nie krył satysfakcji Tomasz Wola, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pile.
Wszystkie nazwy dostały pozytywne opinie od zespołu ds. nazewnictwa. Teraz to Rada Miasta Piły zdecyduje o nazwach dla wspomnianych rond w Pile.
Sebastian Daukszewicz