Trzy pytania do Prezydenta

glowski_net

Czy jest szansa, że wreszcie powstanie chodnik na ulicy Żeleńskiego w Pile? Dzieci, szczególnie w zimie, narażone są na duże niebezpieczeństwo.

– Ulica Żeleńskiego to jedna z wielu dróg na terenie miasta, która wymaga wykonania, tak naprawdę, od podstaw. Dokonując wyboru inwestycji do corocznego budżetu stosujemy zasadę wskazywania w pierwszej kolejności inwestycji, dla których możemy uzyskać współfinansowanie. W zakresie budowy chodnika – to już uprzednio zachęcaliśmy mieszkańców ulicy Żeleńskiego do wskazania tego zadania inwestycyjnego w ramach Budżetu Obywatelskiego. Jak pokazują wcześniejsze edycje BO, zorganizowane i aktywne, nawet niewielkie grupy, potrafią przekonać innych mieszkańców miasta do swoich projektów i doprowadzić do ich szybszej realizacji. Argument więc, że na ulicy tej mieszka mało osób i trudno im jest zebrać wystarczającą ilość głosów jest chybiony.

Właściciel Szpitala Powiatowego w Pile, czyli Starostwo, nie wykazuje inicjatywy mającej na celu poprawić sytuację pilskiej lecznicy, zatem czy miasto ma swój pomysł na uzdrowienie sytuacji szpitala?

– Sytuacja pilskiego szpitala wymaga wieloletniego planu i działań na szczeblu wojewódzkim jak i krajowym oraz rozwiązań systemowych. Taki projekt zmian proponowaliśmy już dwa lata temu. Punktem wyjścia jest, nadal aktualna, sprawa zmiany statusu Piły, jako miasta na prawach powiatu, a jak powszechnie wiadomo to Starostwo Powiatowe jest przeciwne temu pomysłowi i go blokuje. Po stronie właściciela tej jednostki, po ponad dwóch latach rządzenia nie ma, na chwilę obecną, żadnego realnego planu i żadnej wizji rozwiązania trudnej sytuacji pilskiej lecznicy. Starosta zaklina rzeczywistość, jednocześnie manipulując informacjami, a jak jest – każdy z nas widzi. Liczę, że zespół, który powstanie z inicjatywy senatora Augustyna (bez uprawiania polityki, czego obecnie jesteśmy świadkami po stronie Samorządu Powiatowego) doprowadzi do wprowadzenia zmian w powiatowym Szpitalu Specjalistycznym. Jak wielu innych wypadkach, musimy przejąć inicjatywę i nie dopuścimy do dalszej degradacji tej jednostki, ważnej dla miasta i całego byłego województwa pilskiego.

Czy w tym roku Piła zostanie w całości odkomarzona?

– Nie wszyscy wiedzą o tym, że Piła ma powierzchnię blisko 103 km2. Dla porównania powierzchnia Paryża to 105 km2. Jest to zatem ogromny teren, dodatkowo ponad 60% to tereny zielone. Nie jest możliwe odkomarzanie metodą chemiczną całego tego obszaru. I to nie tylko ze względów finansowych. Byłoby to prawdopodobnie także zagrożeniem dla zdrowia, gdyby zostało zrobione na taką skalę.

Piła organizuje akcję odkomarzania od 2014 roku, czyli już po raz czwarty, zabezpieczając tereny najczęściej przez pilan odwiedzane. Odkomarzanie odbędzie się w 4 sesjach w następujących lokalizacjach: Park Miejski, Park na Wyspie, ścieżka rowerowa od Wyspy do Mostów Królewskich, ścieżka rowerowa wzdłuż Dąbrowskiego do mostu Łokietka, Park przy ul. Ceglanej oraz obie strony bulwarów od Szkoły Policji do Al. Jana Pawła II.