Trzy pytania do prezydenta
Co z laskiem przy ulicy Mickiewicza – czy nie można byłoby zrobić tam oazy wypoczynku dla mieszkańców Górnego?
Od lat na terenie całego miasta, a osiedla Górnego w szczególności, można zauważyć wiele zmian, jeżeli chodzi o zagospodarowanie terenów zielonych. Zachęcam do zgłoszenia do najbliższej edycji Budżetu Obywatelskiego tej propozycji zagospodarowania lasu przy ul. Mickiewicza.
Co z pilską obwodnicą – chodzi mi o odcinek od firmy pana Cerby do al. Poznańskiej przez Las, dlaczego jej nie poprowadzono dalej, tylko zakończono przed lasem?
Odcinek od ul. Poznańskiej w kierunku do Ujścia przygotowywany jest od kilku lat dokumentacyjnie. W tej chwili trwają prace nad kolejnym etapem, który zakończy się pozwoleniem na budowę i to jest dobra wiadomość. Inwestorem i odpowiedzialnym za realizację tego zadania jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Poznaniu. Złą wiadomością jest fakt, iż obecny Rząd wykreślił pieniądze, które były zapisane na budowę tego odcinka z Planu budowy dróg krajowych i na razie nie ma żadnych informacji, kiedy te pieniądze zostaną przywrócone. My jako samorządowcy będziemy jednak naciskać i w najbliższym czasie również lobbować w Warszawie. Przewidziane jest duże spotkanie wszystkich samorządów położonych wzdłuż drogi S11 od Śląska aż po wybrzeże.
Izabela Syrek: Co się dzieje z programem Kawka? Dlaczego kamienice gdzie jest dużo palenisk na paliwo stałe nie są podłączane do węzła Centralnego Ogrzewania? Szczególnie te, w których nie są wykupione mieszkania ( Nie można ich wykupić). Stan powietrza nad Piłą jest okropny. Tu wieczorem na zewnątrz nie można oddychać.
Chociaż według najnowszych pomiarów i badań, Piła należy do jednych z najczystszych miast w Polsce, nieustannie staramy się podnosić tę jakość i tworzyć Zielone Miasto. Przykładem tego jest instalacja fotowoltaiczna w Pile, która ma zapewnić nam dostawę energii z odnawialnych źródeł i zapewnić niezależność energetyczną. Jeśli zaś chodzi o program Kawka – Gmina Piła złożyła 30 października 2015 r. kolejny wniosek na realizację przedsięwzięcia “Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii na terenie miasta Piła Kawka III”.
Wniosek przeszedł pozytywną weryfikację w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska w Poznaniu. Niestety 1 sierpnia 2016 r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu poinformował Prezydenta Miasta Piły, że Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie wyraził zgody na udostępnienie środków WFOŚiGW w Poznaniu na realizację przedsięwzięć w ramach Programu Kawka i wykreślił te programy.