„Tuwim Julek” z Teatrem Małe Mi

13 sierpnia Mobilny słup ogłoszeniowy stanął w Starej Łubiance oraz na osiedlu Zamość w Pile dzięki uprzejmości wędrownego Teatru Małe Mi z Warszawy. Dzieci i ich rodzice mieli okazję zobaczyć grę aktorską, która przeplatała się z teatrem kukiełkowym w spektaklu „Tuwim Julek – Para buch, Frazy w ruch”. Wystąpili: Julek Julian Tuwim oraz Sława Tarkowska i Katarzyna Tercz.  

Widzowie spektaklu dowiedzieli się, że zanim Julek został wielkim poetą, był niezłym ziółkiem i miał mnóstwo marzeń. Budował skomplikowane maszyny i urządzenia, hodował zaskrońce w pudełku, zaklinał kamienie i prawie wysadził w powietrze kamienicę. I mało kto wie, miał pietę achillesową – arytmetykę – z której to powodu chciał uciec do Nowego Jorku.

„Lokomotywę”, „Abecadło” czy „Okulary” zna na pamięć chyba każdy czytelnik, mały czy duży. Zdawałoby się, że tak popularne wiersze nie mogą już niczym zaskoczyć. Tymczasem w spektaklu osadzone we współczesnych realiach, za sprawą rymów parafrazujących Wieszcza, stworzonych przez najpoczytniejszych polskich poetów (m.in. Michała Rusinka, Wandę Chotomską, Marcina Brykczyńskiego), nabrały zupełnie nowego znaczenia.  Scenariusz powstał na podstawie książek Wydawnictwa Literatura „Rany Julek” – Agnieszki Frączek oraz „Tuwimowo”. Do tego scenografia stworzona przez łódzkie środowisko artystyczne, z ilustracją muzyczną Jacka Budynia Szymkiewicza i wykonanie przez Teatr Małe Mi zadziałały na poziomie wrażliwości, estetyki, ekspresji ruchu, słowa i muzyki, własnego ja – pojęcia wyjątkowej przestrzeni teatralnej i przestrzeni codziennej. Nic, więc dziwnego, że wyobraźni dali się ponieść chyba wszyscy widzowie, gdy słup ogłoszeniowy zamienił się w lokomotywę, a następnie za sprawą rekwizytów przeistoczył się w słonia z ogromnymi powiewającymi na wietrze uszami. I choć Pan Tuwim wierszy dla dzieci napisał nie więcej niż było wagonów za słynną lokomotywą, każdy kto kiedyś był dzieckiem wierzy, że gdzieś, „stoi na stacji lokomotywa, ciężka, ogromna i pot z niej spływa” 😉

Organizatorami wydarzenia byli: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana w Pile i Pilska Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa w Pile oraz Centrum Kultury w Szydłowie i sołectwo w Starej Łubiance. Przedsięwzięcie w ramach działań społecznych i artystycznych pilskiej biblioteki pn. „Książka jest Ok!”. Patronat honorowy sprawują: Mirosław Mantaj, Starosta Pilski, Piotr Głowski, Prezydent Miasta Piły. Medialny: Fundacja ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom”, Polska Sekcja IBBY oraz media lokalne i regionalne.

(SE)

SONY DSCSONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC