Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem

tydzien_pomocy

Tegoroczny Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem odbędzie się w dniach od 20 do 26 lutego. Każda zainteresowana osoba będzie mogła w tym czasie uzyskać bezpłatną poradę prawną i psychologiczną m.in. w sądach, prokuraturach, komendach policji, siedzibach prawniczych samorządów zawodowych czy organizacji pozarządowych w całym kraju.

Coroczna organizacja obchodów „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”, której celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem, wiąże się z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw, które wprowadzono w Polsce ustawą z 12 lutego 2003 roku. Przepisy wskazują na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań na rzecz poprawy ich położenia. Podjęte działania  mają skutkować uzyskaniem przez potrzebujących skutecznej pomocy.

Obchody Tygodnia mają zwrócić uwagę na potrzeby ofiar przestępstw oraz przynieść potrzebującym skuteczną pomoc. Taką pomocą będą bezpłatne porady prawne oraz psychologiczne udzielane w sądach, prokuraturach, komendach policji, a także w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych. Porad udzielą prokuratorzy, asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcy prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi oraz inni specjaliści.

Od poniedziałku do piątku w trakcie „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Pile oraz z Komisariatu Policji w Wyrzysku będą pełnić dyżury w godzinach 8:00-20:00. Mundurowi udzielą zainteresowanym informacji o sposobie postępowania w przypadku stania się ofiarą przestępstwa i uprawnieniach, jakie w obowiązującym porządku prawnym przysługują osobom pokrzywdzonym.

Zapraszamy wszystkie osoby, które zechcą skorzystać z tej formy pomocy.

KPP w Pile