Tymczasowy areszt za znieważenie interweniujących policjantów i jazdę w stanie nietrzeźwości

Policjanci z Okonka zatrzymali 27-latka, który kierował pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości i uszkodził zaparkowany pojazd. W trakcie zatrzymania mężczyzna znieważył interweniujących funkcjonariuszy. Mieszkaniec gm. Okonek dopuścił się przestępstwa w warunkach recydywy, gdyż wcześniej już znieważał mundurowych. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany.

 

W czwartek (12.10) po godzinie 20, funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Okonku, zostali wezwani na interwencję dotyczącą nietrzeźwego kierowcy, który został ujęty przez mieszkańców gminy Okonek.

 

Z przekazanych informacji wynikało, że pojazd marki BMW, wjechał na podwórko jednej z posesji, uderzył w zaparkowany na niej pojazd i uszkodził go. Z pojazdu wysiadł mężczyzna, który zaczął się awanturować i wyzywać mieszkańców posesji na której zaparkował. Z uwagi na to, że zgłaszający wyczuli od kierowcy silną woń alkoholu, ujęli 27-latka i oczekiwali na przyjazd umundurowanych policjantów. Gdy mundurowi przybyli na miejsce, ujęty mężczyzna stał się jeszcze bardziej agresywny, kierując wulgaryzmy w stronę interweniujących policjantów. Pomimo wielokrotnego wzywania do zachowania zgodnego z prawem, mężczyzna znieważał ich nie tylko słowami, ale także plując na nich.

 

Został zatrzymany, a pojazd którym się poruszał został odholowany na policyjny parking. W jednostce sprawdzono stan trzeźwości zatrzymanego. Okazało się, że w organizmie miał 2,5 promila alkoholu. Noc spędził w policyjnym pomieszczeniu dla osób zatrzymanych, a kolejnego dnia usłyszał zarzuty kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości oraz znieważenia funkcjonariuszy publicznych w związku z wykonywaniem przez nich czynności. Z uwagi na to że nie było to pierwsze przestępstwo znieważenia mundurowych, którego się dopuścił i działał w warunkach tzw. „recydywy”, wystąpiono z wnioskiem o zastosowanie najsurowszego środka zapobiegawczego.

 

W piątek (13.10) Sąd Rejonowy w Złotowie na wniosek policjantów i prokuratora zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące.

 

Zgodnie z kodeksem karnym za znieważenie funkcjonariusza publicznego grozi kara pozbawienia wolności do roku czasu, a za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości do lat3.

 

asp. Damian Pachuc

KPP Złotów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *