Uciążliwe zapachy? Zgłoś do odpowiedniej instytucji!

Co jakiś czas mieszkańcy skarżą się na smród. Niestety poza narzekaniem, nic w tym kierunku nie robią i nie zgłaszają do odpowiednich instytucji służb tego faktu. 26 czerwca 2019 roku na konferencji prasowej Prezydent Miasta Piły apelował do mieszkańców o informowanie konkretnych instytucji o uciążliwych zapachach na terenie Piły.

– Od czasu do czasu, na szczęście coraz rzadziej, docierają do nas zgłoszenia związane z uciążliwymi zapachami na terenie miasta. Dlatego podajemy kontakty, gdzie zgłaszać takie sytuacje, w których coś jest wyczuwalne. Dobrze by było, aby sprecyzować, jakiego typu są to zapachy.Czy mogą one zagrażać zdrowiu. Trzeba wiedzieć, co w danej sytuacji robić. Na pewno nie pisać o tym na swoim profilu na FB, bo jest to mało skutecznie (portal ten zmniejsza zasięgi postów). Chcemy, aby te zgłoszenia były skuteczne i miały swój oddźwięk – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.Podstawową jednostką jest Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Poznaniu (Delegatura w Pile przy ulicy Motylewskiej 5a). W Starostwie Powiatowym w Pile funkcjonuje Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa oraz całodobowo można dzwonić do Straży Miejskiej w Pile. Prosimy, aby zgłaszać to do tych instytucji. Nas naprawdę interesuje jak najszybsze wyeliminowanie z przestrzeni publicznej wszystkich odorów i uciążliwych zapachów. Nie tylko są to zapachy z Piły, ale je w naszym mieście odczuwamy i dlatego to też zgłaszajmy – dodaje prezydent Piły.

Straż Miejska w Pile ma tą przewagą nad innymi służbami, że po zgłoszeniu pod numer dyżurny 67-210 42 86 lub alarmowe 986 oraz 668-250-619 może udać się szybko w dane miejsce i sprawić zgłoszenie.

Strażnicy na miejscu mogą dokładnie ustalić kierunek wiatru, możemy w przybliżeniu ustalić pewnie źródła tych zapachów. Na terenie Piły mamy kilka zakładów pracy, które posiadają wodór, siarkowodór, chlor i inne substancje niebezpieczne. Jeśli mamy do czynienia z substancjami szkodliwymi, to tym bardziej prosimy zgłaszać, a my to przekażemy dalej z informacją, z rozpoznaniem czy dotyczy to danej ulicy czy większej części miasta, aby w jak najkrótszym czasie mogli to źródło zidentyfikować i doprowadzić, aby owo źródło przestało zatruwać naszą atmosferę – dodaje Wojciech Nosek, komendant Straży Miejskiej.

Odczuwanie zapachów jest kwestią indywidualną. Ten sam zapach może wywołać różne reakcje, w zależności np. od oceny źródła zapachu i wrażliwości danej osoby. Określenie jednoznacznych kryteriów uciążliwości zapachowej jest niezwykle trudne, jednak nie ulega wątpliwości, że odory mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Długotrwałe narażenie na uciążliwość zapachową może wywołać depresję, znużenie, problemy oddechowe, bóle głowy, nudności, podrażnienie oczu i gardła.

Sebastian Daukszewicz

uciazliwe_zapachy1_01

uciazliwe_zapachy1_04 uciazliwe_zapachy1_02 uciazliwe_zapachy1_03