UCIECZKA-FLUCHT – polsko-niemiecka koprodukcja teatralna w Pile
„Wagony towarowe były otwarte z obu stron. Moja sąsiadka i ciotka, które były wysiedlane, stały z jednej strony otwartego wagonu. Moja siostra miała wtedy jedenaście miesięcy. Wziął ją Niemiec i po prostu wrzucił, tak że przeleciała przez cały wagon. Ciotka, która stała po drugiej stronie, ją złapała.“ (Świadek z Gdyni).
Spektakl dokumentalny w wagonach towarowych.
Polsko-niemiecka koprodukcja teatru Das Letzte Kleinod i Teatru Gdynia Główna.
Historie o przesiedleniu, migracji, a w końcu o ucieczce przed frontami II wojny światowej stanowią główny kontekst dokumentalnego projektu teatralnego „Ucieczka-Flucht”, realizowanego w wagonach towarowych na dziesięciu dworcach na terenie Polski i Niemiec.
Teatr Gdynia Główna oraz Das Letzte Kleinod, podróżując przez Rosję, Polskę i Niemcy, odnalazły osoby, którzy jako dzieci przeżyli wysiedlenie w czasie II wojny światowej. Na podstawie ich osobistych historii, często opowiedzianych po raz pierwszy, został opracowany scenariusz sztuki teatralnej pt. „Ucieczka-Flucht”, która od 22 do 24 lipca 2016 r. będzie prezentowana w Pile na bocznicy kolejowej przy ul. Pomorskiej (obok ronda z ul. Okrzei, Towarowej).
Dokumentalna sztuka teatralna w wykonaniu aktorów i muzyków z Niemiec, Polski i Rosji będzie realizowana w czterech wagonach towarowych, transportowanych wraz z pociągiem „Ozeanblauen”, który został specjalnie zaadoptowany dla artystów do realizacji teatralnych projektów site-specific.
Twórcy związani z koprodukcją „Ucieczka-Flucht” we współpracy z Regionalnym Centrum Kultury – Fabryka Emocji w Pile przygotowali także dwa spotkania dotyczące historii i kultury Piły.
20 lipca 2016 r. o godz. 18:00 zapraszamy mieszkańców Piły na spotkanie z osobami, które pamiętają przesiedlenia w Pile w trakcie i po zakończeniu II wojny światowej, i które zechcą podzielić się swoimi wspomnieniami.
23 lipca 2016 r. o godz. 16:00 zapraszamy na spotkanie z Wiesławą Szczygieł, która przybliży postać Piete Kuhr (Jo Mihaly), tancerki i pisarki pochodzącej z Piły. Piete Kuhr studiowała balet klasyczny i taniec nowoczesny. Występowała w teatrze, kabaretach i w cyrku. Była w czołówce niemieckich ekspresjonistycznych tancerzy. Jako działaczka opozycji antynazistowskiej, żywiołowo włączała się we wszystkie akcje pacyfistyczne i strajki w latach 30 i 40-tych. Zajmowała się szczególnie słabszymi, Cyganami, Żydami, uchodźcami, robotnikami. Odmówiła nazistom przyjęcia tytułu „Narodowej Tancerki Niemiec”. Aby uniknąć więzienia emigrowała. Została jedną z najaktywniejszych postaci szwajcarskiej emigracji.
Oba spotkania odbędą się w pociągu „Ozeanblauen”, stacjonującym na bocznicy przy ul. Pomorskiej (obok ronda z ul. Okrzei, Towarowej) w Pile. Wstęp wolny.
Informacje o twórcach spektaklu Ucieczka – Flucht
Reżyseria: Jens-Erwin Siemssen (Niemcy) / Dramaturgia: Zindi Hausmann (Niemcy) / Aktorzy: Matylda Magdalena Roźniakowska (Polska), Katja Tannert (Niemcy), Margarita Wiesner (Rosja), Wlada Vladislava (Rosja), Iwo Bochat (Polska), Radosław Smużny (Polska)/ Muzyka: Szymon Jabłoński (Polska), Marcin Kozioł (Polska).
Bilety i rezerwacje na spektakle:
http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/
tel: 58 351 15 12
Szczegółowe informacje:
www.teatrgdyniaglowna.pl
https://www.facebook.com/Ucieczkaflucht
Das Letzte Kleinod zyskał już międzynarodową markę teatru realizującego dokumentalne sztuki teatralne przedstawiane w unikatowych miejscach. Projekty teatralne są realizowane w pociągu „Ozeanblauen” – dziewięciu wagonach kolejowych specjalnie zaadaptowanych do realizacji teatralnych projektów site-specific oraz ich mobilnego przemieszczania się. W tym roku teatr otrzymał prestiżową niemiecką nagrodę teatralną (Theaterpreis des Bundes) Ministra Kultury i Mediów w Niemczech.
Teatr Gdynia Główna szuka inspiracji w literaturze wysokiej, wartościowym słowie i żywej emocji aktora. Skupiamy wokół siebie trójmiejskich artystów, którzy przełamują tradycyjne wyobrażenia o teatrze. Teatr wykorzystuje nietypową scenę – podziemia Dworca Głównego PKP, ale także gra w przestrzeniach miejskich i poza centrami miast, by spotkać się z widzem w jego naturalnym środowisku i przyczyniać się do wzrostu świadomości oraz wrażliwości na sztukę.
Terminy przedstawień w Polsce:
Piła
Bocznica kolejowa przy ul. Pomorskiej (obok ronda z ul. Okrzei, Towarowej) 64-920 Piła
22.07.2016 Godz. 19:00, 20:30
23.07.2016 Godz. 19:00, 20:30
24.07.2016 Godz. 19:00, 20:30
Poznań Strzeszyn
Bocznica kolejowa przy stacji Poznań Strzeszyn, ul. Biskupińska 126, 60-463 Poznań Strzeszyn
28.07.2016 Godz. 19:00, 20:30
29.07.2016 Godz. 19:00, 20:30
Projekt został dofinansowany ze środków: Pełnomocnika Rządu Federalnego ds Kultury i Mediów, Land Niedersachsen, Fundacji Niedersachsen, Programu „Szenenwechsel” (Robert-Bosch-Stiftung i Internationales Theaterinstitut), Stadt Bremerhaven, Landkreis Cuxhaven, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Miasta Gdyni, Miasta Poznania, Regionalnego Centrum Kultury – Fabryka Emocji w Pile.
red