UCIECZKA-FLUCHT – spektakl teatralny na bocznicy kolejowej w Pile – już niedługo!

Spektakl dokumentalny w wagonach towarowych. Polsko-niemiecka koprodukcja teatru Das Letzte Kleinod i Teatru Gdynia Główna.

Historie o przesiedleniu, migracji, a w końcu o ucieczce przed frontami II wojny światowej stanowią główny kontekst dokumentalnego projektu teatralnego „Ucieczka-Flucht”, realizowanego w wagonach towarowych na dziesięciu dworcach na terenie Polski i Niemiec.

Teatr Gdynia Główna oraz Das Letzte Kleinod, podróżując przez Rosję, Polskę i Niemcy, odnalazły osoby, którzy jako dzieci przeżyli wysiedlenie w czasie II wojny światowej. Na podstawie ich osobistych historii, często opowiedzianych po raz pierwszy, został opracowany scenariusz sztuki teatralnej pt. „Ucieczka-Flucht”, która od 22 do 24 lipca 2016 r. będzie prezentowana w Pile na bocznicy kolejowej przy ul. Pomorskiej (obok ronda z ul. Okrzei, Towarowej).

Dokumentalna sztuka teatralna w wykonaniu aktorów i muzyków z Niemiec, Polski i Rosji będzie realizowana w czterech wagonach towarowych, transportowanych wraz z pociągiem „Ozeanblauen”, który został specjalnie zaadoptowany dla artystów do realizacji teatralnych projektów site-specific.

Twórcy związani z koprodukcją „Ucieczka-Flucht” we współpracy z Regionalnym Centrum Kultury – Fabryka Emocji w Pile przygotowali także dwa spotkania dotyczące historii i kultury Piły.

20 lipca 2016 r. o godz. 18:00 zapraszamy mieszkańców Piły na spotkanie z osobami, które pamiętają przesiedlenia w Pile w trakcie i po zakończeniu II wojny światowej, i które zechcą podzielić się swoimi wspomnieniami.

23 lipca 2016 r. o godz. 16:00 zapraszamy na spotkanie z  Wiesławą Szczygieł, która przybliży postać Piete Kuhr (Jo Mihaly), tancerki i pisarki pochodzącej z Piły. Piete Kuhr studiowała balet klasyczny i taniec nowoczesny. Występowała w teatrze, kabaretach i w cyrku. Była w czołówce niemieckich ekspresjonistycznych tancerzy. Jako działaczka opozycji antynazistowskiej, żywiołowo włączała się we wszystkie akcje pacyfistyczne i strajki w latach 30 i 40-tych. Zajmowała się szczególnie słabszymi, Cyganami, Żydami, uchodźcami, robotnikami. Odmówiła nazistom przyjęcia tytułu „Narodowej Tancerki Niemiec”. Aby uniknąć więzienia emigrowała. Została jedną z najaktywniejszych postaci szwajcarskiej emigracji.

Oba spotkania odbędą się w pociągu „Ozeanblauen”, stacjonującym na bocznicy przy ul. Pomorskiej (obok ronda z ul. Okrzei, Towarowej) w Pile. Wstęp wolny.

Informacje o twórcach spektaklu Ucieczka – Flucht

Reżyseria: Jens-Erwin Siemssen (Niemcy) / Dramaturgia: Zindi Hausmann (Niemcy) / Aktorzy: Matylda Magdalena Roźniakowska (Polska), Katja Tannert (Niemcy), Margarita Wiesner (Rosja), Wlada Vladislava (Rosja), Iwo Bochat (Polska), Radosław Smużny (Polska)/ Muzyka: Szymon Jabłoński (Polska), Marcin Kozioł (Polska).

Bilety i rezerwacje na spektakle/
http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/
tel: 58 351 15 12

Szczegółowe informacje/
www.teatrgdyniaglowna.pl
https://www.facebook.com/Ucieczkaflucht

Das Letzte Kleinod zyskał już międzynarodową markę teatru realizującego dokumentalne sztuki teatralne przedstawiane w unikatowych miejscach. Projekty teatralne są realizowane w pociągu „Ozeanblauen” – dziewięciu wagonach kolejowych specjalnie zaadaptowanych do realizacji teatralnych projektów site-specific oraz ich mobilnego przemieszczania się. W tym roku teatr otrzymał prestiżową niemiecką nagrodę teatralną (Theaterpreis des Bundes) Ministra Kultury i Mediów w Niemczech.

Teatr Gdynia Główna szuka inspiracji w literaturze wysokiej, wartościowym słowie i żywej emocji aktora. Skupiamy wokół siebie trójmiejskich artystów, którzy przełamują tradycyjne wyobrażenia o teatrze. Teatr wykorzystuje nietypową scenę – podziemia Dworca Głównego PKP, ale także gra w przestrzeniach  miejskich i poza centrami miast, by spotkać się z widzem w jego naturalnym środowisku i przyczyniać się do wzrostu świadomości oraz wrażliwości na sztukę.

Terminy przedstawień w Polsce:

Piła 
Bocznica kolejowa przy ul. Pomorskiej (obok ronda z ul. Okrzei, Towarowej) 64-920 Piła
22.07.2016 Godz. 19:00, 20:30
23.07.2016 Godz. 19:00, 20:30
24.07.2016 Godz. 19:00, 20:30

Poznań Strzeszyn
Bocznica kolejowa przy stacji Poznań Strzeszyn, ul. Biskupińska 126, 60-463 Poznań Strzeszyn
28.07.2016  Godz. 19:00, 20:30
29.07.2016 Godz. 19:00, 20:30

Projekt został dofinansowany ze środków: Pełnomocnika Rządu Federalnego ds Kultury i Mediów, Land Niedersachsen, Fundacji Niedersachsen, Programu „Szenenwechsel” (Robert-Bosch-Stiftung i Internationales Theaterinstitut), Stadt Bremerhaven, Landkreis Cuxhaven, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Miasta Gdyni, Miasta Poznania, Regionalnego Centrum Kultury – Fabryka Emocji w Pile.

Red
Fot Marzena Chojnowska

ucieczka_flucht00

ucieczka_flucht08 ucieczka_flucht01 ucieczka_flucht02 ucieczka_flucht03 ucieczka_flucht04 ucieczka_flucht05 ucieczka_flucht06 ucieczka_flucht07

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *