Uczciliśmy tych, co już po drugiej stronie tęczy

Pierwszy dzień listopada każdemu kojarzy się przede wszystkim z wizytą na cmentarzu. Każdego roku nekropolie wypełniają się rzeszą osób pragnących złożyć hołd wszystkim, których ciałem nie ma już wśród nas. Nie inaczej było tego roku. Na pilskich nekropoliach, a szczególnie na tej głównej, zaroiło się od czcicieli wszystkich, którzy odeszli na drugą stronę tęczy.

Na wszystkich pomnikach, nagrobkach czy surowych mogiłach zapłonęły lampiony pamięci. Pokryły je także wieńce, wiązanki, bukiety i donice z kwieciem. A wszystko po to, żeby pokazać – tak myślę – iż wszyscy spoczywający w łonie Matki Ziemi są nam cały czas bliscy.

Wielu z wizytujących cmentarze czynią to ten jeden raz w roku. Z różnych przyczyn: braku czasu, codziennej gonitwy za pieniądzem czy wielokilometrowym oddaleniem od miejsca spoczynku swych najbliższych. Co kieruje naprawdę wizytującymi nekropolię? Mam nadzieję, że nie tylko tradycja i wymuszony obowiązek, lecz serce i pamięć! Nie będę tym razem bawił się w psychoanalityka, aby pokusić się o dogłębną odpowiedź na to pytanie. Ważne, że pojawiają się – choć ten jeden raz w roku – aby złożyć hołd zmarłym i dowieść, że horacjańska złota myśl „Non omnis moriar” cały czas ma głęboki sens.

Marek Mostowski

uczcilismy_tych_co_juz00

uczcilismy_tych_co_juz42 uczcilismy_tych_co_juz01 uczcilismy_tych_co_juz02 uczcilismy_tych_co_juz03 uczcilismy_tych_co_juz04 uczcilismy_tych_co_juz05 uczcilismy_tych_co_juz06 uczcilismy_tych_co_juz07 uczcilismy_tych_co_juz08 uczcilismy_tych_co_juz09 uczcilismy_tych_co_juz10 uczcilismy_tych_co_juz11 uczcilismy_tych_co_juz12 uczcilismy_tych_co_juz13 uczcilismy_tych_co_juz14 uczcilismy_tych_co_juz15 uczcilismy_tych_co_juz16 uczcilismy_tych_co_juz17 uczcilismy_tych_co_juz18 uczcilismy_tych_co_juz19 uczcilismy_tych_co_juz20 uczcilismy_tych_co_juz21 uczcilismy_tych_co_juz22 uczcilismy_tych_co_juz23 uczcilismy_tych_co_juz24 uczcilismy_tych_co_juz25 uczcilismy_tych_co_juz26 uczcilismy_tych_co_juz27 uczcilismy_tych_co_juz28 uczcilismy_tych_co_juz29 uczcilismy_tych_co_juz30 uczcilismy_tych_co_juz31 uczcilismy_tych_co_juz32 uczcilismy_tych_co_juz33 uczcilismy_tych_co_juz34 uczcilismy_tych_co_juz35 uczcilismy_tych_co_juz36 uczcilismy_tych_co_juz37 uczcilismy_tych_co_juz38 uczcilismy_tych_co_juz39 uczcilismy_tych_co_juz40 uczcilismy_tych_co_juz41

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *