Ulewa nad Piłą. Strażacy mieli pełne ręce roboty

Burze i intensywne opady deszczu, które przetoczyły się nad powiatem pilskim w czwartkowe popołudnie 18-go czerwca br. spowodowały liczne podtopienia i zalania na terenie miasta Piły.

Pierwsze zgłoszenia do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pile zaczęły spływać kilka minut przed godziną 18. W ciągu kolejnych kilkudziesięciu minut ilość zgłoszeń rosła lawinowo.

Do pierwszych zdarzeń dysponowano strażaków z obu Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych w Pile, jednak duża ilość kolejnych miejsc wymagających interwencji spowodowała, że na teren miasta wzywano strażaków jednostek OSP z terenu powiatu. Wzmocniona została obsada Stanowiska Kierowania, do służby wezwano dodatkowych strażaków z dyżurów domowych. Do koordynacji licznych działań wyjechała grupa operacyjna pod dowództwem st. bryg. Rafała Mrowińskiego – Komendanta Powiatowego PSP w Pile.

W kulminacyjnym momencie na terenie miasta pracowało 20 zastępów straży pożarnych, w tym ponad 100 strażaków.

Działania w głównej mierze polegały na wypompowywaniu wody z zalanych piwnic, garaży i lokali usługowych. W ciągu 4 godzin intensywnej pracy obsłużono 61 zdarzeń na terenie całego miasta Piły.

Opracowanie: st.kpt. Paweł Kamiński
Zdjęcia: pila112, OSP Wysoka

ulewa_nad_pila1_01

ulewa_nad_pila1_02