Umowa najmu okazjonalnego

przeworek_agnieszka_net

Kilka miesięcy temu wybudowaliśmy dom pod Piłą i wkrótce zamierzamy w nim zamieszkać. W tej sytuacji zaczęliśmy zastanawiać się, co zrobić z mieszkaniem, którego jesteśmy właścicielami. Nie chcemy go sprzedawać, ponieważ całkiem prawdopodobnie kiedyś zamieszka w nim nasz syn. W tej sytuacji naturalnym rozwiązaniem wydaje się wynajęcie naszego mieszkania. Wiem jednak z opowieści znajomych, że z najemcami może być czasami więcej problemów niż korzyści. Nie zamierzamy sprawiać ewentualnych problemów najemcom, ale chcemy też uniknąć sytuacji, że to my będziemy musieli płacić za zniszczenia dokonane przez lokatora albo zmuszać go do wyprowadzki. Czy się da zabezpieczyć przed taką sytuacją? Alina z Piły.

– Za umowę najlepiej chroniącą interesy wynajmującego uważa się umowę najmu okazjonalnego. Sporządzenie takiej umowy jest nieco bardziej pracochłonne niż klasycznej umowy najmu, ale może pomóc rozwiązać wiele potencjalnych problemów. W przypadku umowy najmu okazjonalnego ułatwiono możliwość przeprowadzenia eksmisji uciążliwego najemcy. Warto mieć na względzie, że wśród zgłaszanych przez wynajmujących problemów do najczęstszych należy ten z usunięciem niechcianego lokatora z mieszkania nawet po ustaniu umowy najmu. Aby dopełnić wszystkich niezbędnych formalności do umowy najmu okazjonalnego należy dołączyć oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym to najemca poddaje się egzekucji i zobowiązuje się do wydania i opróżnienia lokalu w określonym terminie. Najemca powinien również wskazać inny lokal, w którym będzie mógł zamieszkać po opuszczeniu lokalu będącego przedmiotem umowy, a także dołączyć oświadczenia właściciela lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkanie w jego lokalu. Po rozwiązaniu albo wygaśnięciu umowy wynajmujący doręcza najemcy pisemne żądanie opróżnienia lokalu, w którym określa termin opróżnienia lokalu. Jeżeli najemca nie opuści lokalu najemca składa wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu, czyli oświadczeniu najemcy o poddaniu się egzekucji. Należy jednak podkreślić, że zgodnie z art. 15zzu ustawy covidowej, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, nie wykonuje się tytułów wykonawczych nakazujących opróżnienie lokalu mieszkalnego. Umowa najmu okazjonalnego powinna także szczegółowo i w sposób niebudzący wątpliwości określać jej przedmiot. Warto sporządzić także protokół, w którym zostanie opisany stan lokalu i znajdujące się w nim przedmioty. Umowa może zostać zawarta przez osoby fizyczne, a najemca musi używać lokalu do celów mieszkaniowych, a nie do prowadzenia działalności gospodarczej. Umowa najmu powinna określać także wysokość czynszu jaki najemca będzie uiszczać, a także termin i formę jego płatności. W umowie mogą również Państwo zastrzec możliwość zapłaty kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu umowy, ale nie może ona przekroczyć sześciokrotności miesięcznego czynszu. Umowa najmu okazjonalnego powinna zostać zgłoszona do Urzędu Skarbowego w ciągu 14 dni od rozpoczęcia najmu.

Agnieszka Przeworek-Rataj
Radca Prawny

Wszelkie materiały zamieszczone w niniejszym dziale mają jedynie charakter informacyjny i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie.