Umowa Partnerstwa ma większe znaczenie od KPO

Wcześniej niż większość krajów Unii Europejskiej, kilka dni temu Polska podpisała Umowę Partnerstwa. To strategiczny dokument, który określa na co i w jaki sposób do 2027 r. zostaną przeznaczone miliardy z unijnej polityki spójności.

Choć w przestrzeni publicznej najwięcej mówi się o KPO, to Umowa Partnerstwa ma znacznie większe znaczenie. W uproszczeniu, odnosi się do tradycyjnego wieloletniego budżetu wspólnoty. Co ważne, w jego realizacji nie powinny przeszkadzać kaprysy niektórych biurokratów czy wezwania opozycji, aby utrudniać transfer środków do naszego kraju. Polska będzie miała do dyspozycji najwięcej pieniędzy w całej UE. To negocjacyjny sukces rządu Mateusza Morawieckiego. Jako największy beneficjent polityki spójności otrzymamy około 350 mld złotych. Większość tej kwoty pochodzić będzie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Chcemy, żeby pieniądze trafiały głównie do miejscowości, które przez lata musiały cieszyć się z okruchów ze stołu, przy którym zasiadły metropolie. Cała północna Wielkopolska zasługuje na duże wsparcie, zarówno w kwestii zadań infrastrukturalnych, jak i inwestycji w kapitał ludzki. W Polsce, podobnie jak w innych krajach unijnych, środki zostaną uruchomione pod koniec roku.

Marcin Porzucek
Poseł RP
Fot. dw.com

porzucek_baner

1