Upał sprzyja pożarom lasów

Niedziela, dzień kojarzący się z błogim lenistwem i wypoczynkiem w każdej formie. Jednak nie dla każdego, dzisiaj od godzin przed południowych zmagaliśmy się z pożarem lasu w leśnictwie Podlasie, przy jeziorze Okoniowym. Dzięki szybkiej reakcji jednostek straży pożarnej, samolotom gaśniczym oraz służbie leśnej udało się zatrzymać pożar na powierzchni 1.30 ha.

Działania na ziemi trwały kilka godzin, z samolotów wykonano 12 zrzutów wody, a teren został oborany. Niestety kiedy na Podlasiu pożar już opanowano, doszło do kolejnego, w leśnictwie Kalina.

Dzięki obserwatorowi z PAD (Punkt Alarmowo Dyspozycyjny), który wypatrzył dym dość wcześnie, na miejsce dotarły jednostki straży i tutaj na szczęście pożar udało się opanować w zarodku, spaleniu uległo tylko 4 ary lasu. Akcja również trwała kilka godzin i obecnie też powierzchnia pożarzyska jest objęta nadzorem.

Łącznie udział w akcji brało 16 zastępów straży pożarnej, 3 dromadery z Leśnych Baz Lotniczych, pracownicy Zakładów Usług Leśnych oraz pracownicy Lasów Państwowych.

Nadal zapowiadane są upały, dlatego prosimy, nie używajcie ognia w lesie, teraz naprawdę dużo nie potrzeba, aby doszło do tragedii.

Serdeczne podziękowania dla jednostek:
– Państwowa Straż Pożarna w Pile
– OSP Kaczory
– OSP Miasteczko Krajeńskie
– OSP Zelgniewo
– OSP Szydłowo
– OSP Brzostowo
– OSP Dziembowo
– OSP Morzewo
– OSP Grabówno
– OSP RW w Pile
– Ochotnicza Straż Pożarna w Starej Łubiance
– Dla pilotów z Leśnej Bazy Lotniczej w Krępsku i Herburtowie.
– Dla wszystkich tych, którzy nas wspierali i pomagali.

Naprawdę serdecznie dziękujemy!

Fot. K. Pietrucha, B. Siwak, T. Marzec
Nadleśnictwo Kaczory, Lasy Państwowe

upal_sprzyja

upal_sprzyja_02 upal_sprzyja_03 upal_sprzyja_04 upal_sprzyja_05 upal_sprzyja_06 upal_sprzyja_07 upal_sprzyja_08 upal_sprzyja_09 upal_sprzyja_10 upal_sprzyja_11 upal_sprzyja_12 upal_sprzyja_13 upal_sprzyja_14