Upamiętniono śmierć pilskiego pilota

Na zaproszenie Pana płk. pil. Łukasza Piątka dowódcy 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, załoga Pilskiego Muzeum Wojskowego miała zaszczyt wziąć udział w uroczystości nadania imienia por. pil. Mieczysława Siudy jednej z ulic na terenie 31. BLT. W uroczystości wziął również udział syn pilota, Sebastian Siuda wraz z małżonką.

W ubiegłym roku gościliśmy w naszym muzeum pilotów F-16 na czele z dowódcą Panem płk. pil. Łukaszem Piątkiem. Historia tragicznie zmarłego pilota z pilskiego 6 pułku lotnictwa myśliwsko – bombowego zrobiła na naszych Gościach ogromne wrażenie.

Dla przypomnienia młody pilot por. Mieczysław Siuda zginął 4 sierpnia 1976 roku w katastrofie w przestworzach, po zderzeniu z radzieckim śmigłowcem Mi-8 w okolicach miejscowości Krucz pod Czarnkowem. Ruscy robili w tamtych czasach w Polsce co chcieli, nie zgłosili nigdzie lotu, nie informowali o swojej pozycji mijanych lotnisk.

Nasz pilot wykonywał standardowy lot treningowy po trasie na wysokości 200m, na tej wysokości powinno być czysto. Nie miał szans zauważyć radzieckiego śmigłowca Mi-8, ich tory lotu przecięły się. W wyniku katastrofy zginął por. pil. Mieczysław Siuda, 3 członków załogi radzieckiego śmigłowca oraz wysokiej rangi oficer radziecki i jego asystentka. Każdy kto odwiedza nasze muzeum słyszy o tej tragicznej historii, którą traktujemy jako przestrogę: „Jak łamiesz tak jak ruscy przepisy, reguły oraz zasady, to licz się z tym, że mogą zginąć ludzie”.

Wielki szacunek i podziękowania dla naszych „Skrzydlatych Przyjaciół” z Krzesin, za ten piękny gest i za to, że stoją nie tylko na straży naszego nieba, ale również tradycji i historii polskiego lotnictwa.

Przemysław Olszyński
dyrektor
Pilskiego Muzeum Wojskowego

upamietniono_smierc

upamietniono_smierc_02 upamietniono_smierc_03 upamietniono_smierc_04 upamietniono_smierc_05