Uroczystości ku czci św. Anny – patronki Łobżenicy

Według podań św. Anna urodziła się w Judei, jej rodzinny dom znajdował się w Betlejem. Jej rodzice byli potomkami króla Dawida.

Anna otrzymała staranne wychowanie, pogłębione jej służbą w Świątyni Jerozolimskiej. Wyszła za mąż za Joachima. Anna i Joachim postrzegali swoje małżeństwo jako święty związek zjednoczony przez Boga. Anna była wzorem i przykładem życia dla wszystkich małżonków. W ciągu dwudziestu lat małżeństwa nie doczekali się dzieci. W kulturze żydowskiej brak dziecka uważany był za wstyd i karę od Boga. Pewnego dnia Anna poszła do ogrodu, aby opłakiwać swoje życie. Kiedy spojrzała w niebo i zobaczyła gniazdo wróbli na drzewie laurowym, wypowiedziała modlitwę do Boga. Wtedy pojawił się Anioł, który zapowiedział narodziny dziecka. Para była zachwycona tą radosną wiadomością. W 45. roku życia Anny, 8 września, urodziła się dziewczynka, Maria. Po kilku latach Anna wraz z Joachimem zaprowadzili córkę do świątyni w Jerozolimie, gdzie Anna poświęciła ją na służbę Bożą. Służąc w świątyni, Maryja wzrastała w łasce i miłości Boga. Maria dorastała w świątyni i pozostała tam do dwunastu lat, przewyższając wszystkie inne dziewczęta swoją pobożnością, znajomością prawa Bożego, pokorą, czystością i wszelkimi cnotami. W wieku czternastu lat wyszła za mąż za Józefa. Według niektórych legendarnych przekazów Joachim wkrótce potem zmarł. Anna mieszkała z Maryją i Józefem w Nazarecie i dożyła 80 lat. Gdy nadeszła godzina jej  śmierci, pożegnała się z bliskimi i poleciła swego ducha Bogu. Jej ciało zostało pochowane blisko ciała św. Joachima w Dolinie Jozafata.

Kult świętej Anny jest związany z naszą Gminą, szczególnie z miastem, od setek lat – w materiale źródłowym już z XVII wieku można znaleźć wzmianki o niewielkim kościele pod jej wezwaniem, który stał na wzgórzu o tej samej nazwie (na terenie za obecnym domem św. Józefa w Łobżenicy). Ten szachulcowy kościół, ze względu na groźbę katastrofy budowlanej, został rozebrany w drugiej połowie XIX wieku. Na jego miejscu stanęła figura św. Anny, która  niestety została zniszczona w czasie okupacji niemieckiej. Wyposażenie rozebranego kościoła zostało przeniesione do fary (kościoła św. Trójcy), włącznie z obrazem przedstawiającym świętą Annę nauczającą Marię, którego autorstwo przypisywane jest łobżenickiemu proboszczowi, księdzu Kazimierzowi Auszpergerowi, i który datowany jest na drugą połowę XVII wieku. Mocą dekretu  Stolicy Apostolskiej 4 marca 2015 roku święta Anna została ogłoszona patronką Łobżenicy. Jej kult co roku celebrowany jest w Łobżenicy 26 lipca.

26 lipca o godzinie 18.00 w kościele p.w. św. Trójcy w Łobżenicy odbyła się uroczysta Msza Święta oraz nabożeństwo do św. Anny. Następnie głos zabrał Burmistrz Łobżenicy – Piotr Łosoś, który w swoim przemówieniu odniósł się do historii i kultu Świętej Anny w naszej Gminie oraz podkreślił jej rolę jako patronki Łobżenicy.

Uroczystego charakteru wydarzenia dopełnił prowadzony przez dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Łobżenicy Panią Iwonę Matejczyk Obremską koncert skrzypcowo-organowy w wykonaniu Janusza Jędrzejczyka, Marii Ziarnik oraz Marcina Pawłowskiego. Na zakończenie wszystkich przybyłych gości zaproszono na zewnątrz, w celu obejrzenia wystawy o św. Annie i jej cudach, a także poczęstowania się słodką niespodzianką – babeczką św. Anny ufundowaną przez Gminną Spółdzielnię SCH ROLNIK w Łobżenicy.

Urząd Miejski Gminy Łobżenica

uroczystosci_ku_czci1_01

uroczystosci_ku_czci1_08 uroczystosci_ku_czci1_02 uroczystosci_ku_czci1_03 uroczystosci_ku_czci1_04 uroczystosci_ku_czci1_05 uroczystosci_ku_czci1_06 uroczystosci_ku_czci1_07