Ustawa z pilskimi korzeniami podpisana przez Prezydenta RP

Nowe możliwości dla rolników płynące z podpisanej niedawno przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawy o podatku PIT, która dotyczy tzw. sprzedaży bezpośredniej, czyli możliwości sprzedawania przez rolników i członków ich rodzin produktów żywnościowych wytworzonych z własnych surowców – to temat konferencji prasowej Mieczysława Augustyna, Senatora Rzeczypospolitej Polskiej i Piotra Głowskiego, Prezydenta Miasta Piły, która odbyła się 19 maja przy głównym wejściu na Targowisko Miejskie w Pile.

Uchwalona przez Sejm w kwietniu nowela daje możliwość sprzedaży przez rolników i członków ich rodzin produktów żywnościowych wytworzonych z własnych surowców, bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej. Dotychczas rolnicy nie mogli legalnie sprzedawać przetworzonej żywności.

– Jesteśmy w miejscu gdzie pięć lat temu Senator Piotr Głowski informował o tej inicjatywie. Długo to trwało, ale cieszymy się dziś, że tego rodzaju sprzedaż dobrych, ekologicznych, zdrowych produktów, która cieszy się sporym powodzeniem będzie mogła być prowadzona legalnie. Po objęciu urzędu Prezydenta Piły Piotr Głowski nie spuszczał oka z tego, co z tym projektem się dzieje i kibicował nam wszystkim żeby dokończyć jego dzieło. Chodziło nam o rozwój małych gospodarstw, agroturystycznych, gospodarstw, które dadzą nam lepsze produkty niż te, które oferują nam wielkie koncerny. Cieszy nas, że ta ustawa ma pilskie korzenie – mówi Mieczysław Augustyn, Senator RP.

O tym, że w polityce trzeba być cierpliwym przekonał się inicjator tej ustawy Piotr Głowski.

– Ta cierpliwość wymaga nieraz wielu lat. Mamy przykład ustawy, która dwa razy była wprowadzana do Parlamentu RP. Nie udało się jej uchwalić w kadencji, gdy ja byłem Senatorem. W 2013 udało się ją przeprowadzić dzięki senatorowi Augustynowi. Ustawa dotyczy ponad miliona małych gospodarstw, które w Polsce funkcjonują. Daje możliwość rozpoczęcia produkcji i przetwarzania tego, co się w gospodarstwie produkuje bez wielkich problemów administracyjnych – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

(SE)

ustawa_z_pilskimi_korzeniami10

ustawa_z_pilskimi_korzeniami19 ustawa_z_pilskimi_korzeniami11 ustawa_z_pilskimi_korzeniami12 ustawa_z_pilskimi_korzeniami13 ustawa_z_pilskimi_korzeniami14 ustawa_z_pilskimi_korzeniami15 ustawa_z_pilskimi_korzeniami16 ustawa_z_pilskimi_korzeniami17 ustawa_z_pilskimi_korzeniami18

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *