Uwaga na internetowych oszustów i ich nowe metody działania

uwaga_na_internetowych

Oszuści nieustannie wymyślają nowe metody wyłudzenia pieniędzy. W obecnych czasach większość zakupów dokonywana jest przez internet. Oszuści korzystają z tej okazji i modyfikują swoje przestępcze strategie, aby uzyskać pieniądze – w tym przypadku dostęp do naszego konta bankowego. Policjanci ostrzegają, aby bardzo dokładnie czytać i weryfikować informacje, które otrzymujemy, w szczególności adresy stron i linków, za pośrednictwem których mamy dokonywać płatności za sprzedane lub zakupione towary.

Jak dochodzi do oszustwa?

•    Sprzedajesz przedmiot. Wystawiasz ogłoszenie na portalu aukcyjnym. Znajduje się kupiec.

•    Oszust wyszukuje ofertę i nawiązuje z Tobą rozmowę. Dopytuje, czy oferta jest wciąż aktualna, pyta o szczegóły przedmiotu. Chce wzbudzić tym samym Twoje zaufanie.

•    Po krótkiej wymianie zdań, przestępca deklaruje chęć kupna przedmiotu, nalega jednak by całą transakcję ze względów bezpieczeństwa lub darmowej dostawy sfinalizować poprzez nową formę płatności w serwisie ogłoszeniowym.

•    Oszust udziela wskazówek, w jaki sposób to zrobić. Proponuje natychmiastową wpłatę środków, a następnie przesyła Tobie instrukcję wraz z linkiem do rzekomego odbioru płatności. Uważaj! LINK MOŻE BYĆ FAŁSZYWY. Klikając trafiasz na stronę łudząco podobną do strony portalu aukcyjnego. Koniecznie zwróć uwagę na szczegóły w adresie. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych karty płatniczej (m.in. numeru karty, ważności oraz kodu CVV) oraz kodu 3D Secure. Jeśli to wypełnisz oszust ma już wszystko, żeby cię okraść.

Robisz to w przekonaniu, że potwierdzasz odbiór zapłaty, tymczasem zatwierdzasz nieautoryzowaną transakcję swoich środków. Przestępca cały czas przekonuje cię, że wszystko co zatwierdzasz jest potrzebne, abyś otrzymał pieniądze za towar. Jednak jest to oszustwo. Złodziej płaci twoją karta za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę w bankomacie.

Wpisanie kodu autoryzacyjnego do przesłanego przez oszusta formularza może oznaczać, że np. autoryzujesz dodanie Twojej karty apliacji. W tym momencie oszust Cię okrada. Zapłaci Twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaci nią gotówkę w bankomacie.

Jak uniknąć oszustwa?

•    Czytaj SMS-y od Banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.

•    Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich.

•    Gdy korzystasz z portali aukcyjnych miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.

•    Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem przez inne wsakzane przez kupującego komunikatory.

•    Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo, jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.

•    Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

Co zrobić jeśli jesteś ofiarą oszusta?

•    Koniecznie skontaktuj się ze swoim Bankiem przez infolinię.

•    Możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku.

•    Poinformuj o tym zdarzeniu Policję.

Źródło – Komenda Miejska Policji w Poznaniu
Fot. nt.interia.pl