Uwalniano litery z Janem Bajtlikiem

Pod patronatem Tętna Regionu

W piątek, 10 lipca, drewnianymi czcionkami uwalnialiśmy litery (każdy własne) z Janem Bajtlikiem, rysownikiem i plakacistą. Byliśmy w domu kultury w Zelgniewie (gm. Kaczory) oraz w Pile, w bibliotece przy ul. Buczka 14. Inspirację do typograficznej akcji stanowiła książka pt. „Typogryzmol” autorstwa Jana Bajtlika (Wyd.  Dwie Siostry, 2014).

Bo czym jest litera? Niejedną ma postawę. Bywa pochylona, drżąca, stoi na baczność. Litery jak ludzie – jedne grube, drugie chude. Jeszcze inne smutne lub radosne. Układane w słowa uwolniły wyobraźnię i pomysłowość uczestników akcji typograficznej. Pokazały, co litery i słowa mogą zdziałać. Zobaczcie sami w fotorelacji autorstwa Eligiusza Komarowskiego, Małgorzaty Olejniczak oraz Michała Czerwińskiego. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za żywiołowość, energię i pracowitość. Ciekawe co rzekłby pan Gutenberg?

Wydarzenie odbyło się w ramach działań artystycznych i społecznych pn. „Książka jest OK.!”Organizatorami byli: Biblioteka, Rada Sołecka w Zelgniewie, Gminna Biblioteka Publiczna w Kaczorach. Dziękujemy Panu Krzysztofowi Raukuciowi (Studio K2) za koszulki oaz pani Małgosi (Colours Factory w Pile) za papier offsetowy. Panu Eligiuszowi Komarowskiemu za książkę „Typogryzmol” do zborów biblioteki. Patronat honorowy nad projektem sprawują: Franciszek Tamas, Starosta Pilski, Piotr Głowski, Prezydent Miasta Piły Medialny: Fundacja ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom”, Polska Sekcja IBBY oraz media lokalne i regionalne.

O Autorze:

Jan Bajtlik tworzy plakaty, ilustracje i projektuje książki. Współpracuje z różnymi wydawnictwami, firmami, instytucjami kultury, organizacjami ngo, paryskim studiem Atelier Michel Bouvet i japońskim studiem Norio Fujishiro. Realizuje autorskie projekty wydawnicze dla dzieci (m.in. „Auto”, „Typogryzmol”, „Korek”). Akcje plakatowe w przestrzeni miejskiej: „Bądź Człowiekiem, Czytaj!”, „Społecznicy Warszawscy”, „Wiosna Ludów”, „Weź się do kupy”. Laureat nagród w polskich i międzynarodowych konkursach graficznych. Jego autorska książka dla dzieci „Europa Pingwina Popo” otrzymała wyróżnienie w konkursie na książkę roku polskiej sekcji IBBY. Za książkę „Typogryzmol” otrzymał Bologna Ragazzi Award – najbardziej prestiżowe wyróżnienie na świecie przyznawane od 50 lat za ilustracje książki dziecięcej.

Iwona Belter

uwalniano_litery_z_bajtlikiem10

uwalniano_litery_z_bajtlikiem16 uwalniano_litery_z_bajtlikiem11 uwalniano_litery_z_bajtlikiem12 uwalniano_litery_z_bajtlikiem13 uwalniano_litery_z_bajtlikiem14 uwalniano_litery_z_bajtlikiem15

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *