V Rajd Graniczny Nordic Walking w Jeziorkach

21 września 2019 roku po raz piąty odbył się Rajd Graniczny Nordic Walking w Jeziorkach, który jak co roku zgromadził wielu sympatyków tej formy aktywnego wypoczynku. Wydarzenie poświęcone jest pamięci kaprala Piotra Konieczki i żołnierzy Komisariatu Straży Granicznej w Kaczorach oraz ofiar II wojny światowej. Stąd też zanim uczestnicy ruszają w trasę na dystansie ok. 7 km władze powiatu, gminy, zaproszeni goście w tym roku także parlamentarzyści i uczestnicy złożyli kwiaty pod obeliskami pamięci by oddać hołd bohaterom tamtych dni.

Trasa piesza wiodła w pobliżu dawnej granicy polsko-niemieckiej, wzdłuż fortyfikacji niemieckich, po drodze również podziwiamy lasy znajdujące się w obszarze „Natura 2000”. Natomiast trasa rowerowa z Piły do Jeziorek, a dalej Brodna – Śmiłowo – Jeziorki. Na mecie każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal – wypalone z gliny dzięki ścisłej współpracy z podopiecznymi Warsztatów Terapii Zajęciowej w Morzewie, wodę oraz posiłek regeneracyjny. Czkały też konkurs wiedzy o wrześniu 1939 roku z uwzględnieniem roli żołnierzy Straży Granicznej w obronie granicy państwowej, stoiska m.in. pilskiej policji, Pilskiego Muzeum Wojskowego, Nadleśnictwa Kaczory czy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

Przypomnijmy. Na ziemi kaczorskiej działania wojenne rozpoczęły się około godziny 00:30 w dniu 1 września 1939 roku, w rejonie Komisariatu SG w Kaczorach. Około godziny 01:10 grupa niemieckich dywersantów rozpoczęła ostrzeliwanie wsi Jeziorki, a zwłaszcza usytuowanego bezpośrednio przy granicy polsko-niemieckiej budynku Urzędu Celnego. Bronili go żołnierze Posterunku SG z Jeziorek wraz z żołnierzami plutonu wzmocnienia SG. Wobec przewagi liczebnej wroga i możliwości otoczenia, żołnierze SG wycofali się w kierunku wsi. Na posterunku do końca pozostał kpr. Konieczka, ostrzeliwując nacierających od strony Piły dywersantów. Swoje poświęcenie przypłacił życiem. Był z pewnością jednym z pierwszych żołnierzy, którzy zginęli w obronie Ojczyzny w tej wojnie. Prawie w tym samym czasie rozpoczęły się potyczki w okolicznych wsiach: Brodna, Zelgniewo, Kaczory i Dziembowo. Dla upamiętnienia tamtych dni i bohaterskiej postawy żołnierzy Straży Granicznej oraz ludności cywilnej poświęcony jestten Rajd.

Organizatorami wydarzenia byli: Rada Sołecka wsi Jeziorki, Stowarzyszenie „Jeziorki Aktywna Wieś”, Koło Gospodyń Wiejskich, przy wsparciu gminy Kaczory i GOK Kaczory.

Sebastian Daukszewicz

rajd_graniczny1_01