VII Rajd Graniczny w Jeziorkach

23 września odbył się VII Rajd Graniczny Nordic Walking w Jeziorkach poświęcony pamięci kaprala Piotra Konieczki i żołnierzy Komisariatu Straży Granicznej w Kaczorach oraz ofiar II wojny światowej. Tradycyjnie organizatorzy Stowarzyszenie „Jeziorki Aktywna Wieś” przygotowali dwie trasy piesze, w tym jedna dla osób z niepełnosprawnościami, po malowniczych lasach Nadleśnictwa Kaczory – trasa wiodła w pobliżu dawnej granicy polsko-niemieckiej, wzdłuż fortyfikacji niemieckich, pośród lasów znajdujących się w obszarze „Natura 2000”. Uczestnikami byli również rowerzyści, którzy udali się na rajd z Piły.

 

Zanim uczestnicy ruszyli na leśny szlak w okolice Jeziorek, odbyło się uroczyste otwarcie z przemówieniami m.in. Burmistrza Kaczor Brunona Wolskiego, i wiceministra rozwoju i technologii Grzegorza Piechowiaka, odczytano apel pamięci, a następnie delegacje władz, szkół i drużyn złożyły wiązanki kwiatów pod obeliskiem kpr. Piotra Konieczki. Natomiast na mecie poza pamiątkowym medalem na uczestników czekało mnóstwo atrakcji dla małych i dużych, zakończonych pyszną grochówką. Zbierano też na karmę dla podopiecznych przytuliska dla zwierząt w Młotkowie.

 

– Cieszymy się, że dopisała frekwencja. Ona co roku utrzymuje się na podobnym poziomie. Mamy swoich fanów, ale dziś widziałem dużo nieznanych mi twarzy, czyli widać, że informacja o imprezie poszła w eter i fajnie, że ok. 250 osób uczestniczyło w rajdzie. Jak pytałem o wrażenia z trasy to dzieci były bardzo zadowolone. Schrony, które są po drodze niektóre osoby miały okazję zobaczyć pierwszy raz w życiu. To przy tych schronach uczestnicy wysłuchali historii umocnień Przedmościa Piły, którą opowiedział Przemek Olszyński z Pilskiego Muzeum Wojskowego. Oczywiście za rok znów się spotykamy – mówi Marek Kąckowski ze Stowarzyszenia „Jeziorki Aktywna Wieś”.

 

Na ziemi kaczorskiej działania wojenne rozpoczęły się około godziny 00:30 w dniu 1 września 1939 roku, w rejonie Komisariatu SG w Kaczorach. Około godziny 01:10 grupa niemieckich dywersantów rozpoczęła ostrzeliwanie wsi Jeziorki, a zwłaszcza usytuowanego bezpośrednio przy granicy polsko-niemieckiej budynku Urzędu Celnego. Bronili go żołnierze Posterunku SG z Jeziorek wraz z żołnierzami plutonu wzmocnienia SG. Wobec przewagi liczebnej wroga i możliwości otoczenia, żołnierze SG wycofali się w kierunku wsi. Na posterunku do końca pozostał kpr. Konieczka, ostrzeliwując nacierających od strony Piły dywersantów. Swoje poświęcenie przypłacił życiem. Był z pewnością jednym z pierwszych żołnierzy, którzy zginęli w obronie Ojczyzny w tej wojnie. Prawie w tym samym czasie rozpoczęły się potyczki w okolicznych wsiach: Brodna, Zelgniewo, Kaczory i Dziembowo. Dla upamiętnienia tamtych dni i bohaterskiej postawy żołnierzy Straży Granicznej oraz ludności cywilnej poświęcamy ten Rajd.

 

Sebastian Daukszewicz

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *