W 77.rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

w_77_rocznice_powstania

27 września w stolicy Wielkopolski odbyły się obchody 77. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, których organizatorem był Samorząd Województwa Wielkopolskiego, a współorganizatorem Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Zarząd Okręgu Wielkopolska.

Podczas uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Poznaniu Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego mówił m.in.:

Każdego roku spotykamy się pod – powstałym naszym wspólnym wysiłkiem – Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, aby przypomnieć bohaterskie i chlubne karty polskiej historii, gdy pomimo terroru, śmierci i wyniszczania narodu, polskie państwo trwało i walczyło.

Czcimy pamięć tych, którzy odeszli i z największym szacunkiem chylimy głowy przed żołnierzami Polskiego Państwa Podziemnego, którzy są tutaj z nami, zawsze niezawodnie stawiając się na apel.

Drodzy Żołnierze Podziemnego Państwa Polskiego,

jestem dumny, mogąc  osobiście wyrazić Państwu moje uznanie i szacunek.  Dziękuję za wszystko, co zrobiliście i robicie dla Polski. Dziękuję za wzór, jaki dajecie kolejnym pokoleniom.
Patriotyzm i honor nie są dla was pustymi słowami, lecz  konkretnym działaniem i postawą.

Bądźcie z nami jak najdłużej, bo jesteście nam bardzo potrzebni.

Kwiaty pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej złożyli parlamentarzyści, wicewojewoda wielkopolski, samorządowcy, członkowie Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych działającej przy Marszałku Województwa, przedstawiciele służb mundurowych oraz stowarzyszeń propagujących wiedzę o bohaterach polskiego podziemia, a także uczniowie wielkopolskich szkół.

Uroczystości zwieńczyło spotkanie w sali konferencyjnej PAN, które było okazją do przypomnienia postaci kpt. Leona Kmiotka i jego żony Melanii, bohaterów obchodów 77. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Kapitan Kmiotek, Powstaniec Wielkopolski, już w październiku 1939 roku stworzył konspiracyjną Wielkopolską Organizację Wojskową, przekształconą później w Wojskową Organizację Ziem Zachodnich, której został komendantem. Zajmował się m.in. działalnością dywersyjno-sabotażową i wywiadowczą oraz gromadzeniem broni. Pojmany przez Gestapo, zapłacił za umiłowanie Ojczyzny najwyższą cenę. Los męża, podzieliła wspierająca go żona, która została stracona również w 1942 roku.

Spotkanie, które poprzedziła Msza Święta AKowska, uświetnił koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych w Poznaniu.

Tekst przemówienia Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego znajduje się na http://www.umww.pl/w-77-rocznice-powstania-polskiego-panstwa-podziemnego .

Anna Parzyńska – Paschke
Urząd Marszałkowski
Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *