W czwartek „Zbieramy Krew dla Polski”

w_czwartek_zbieramy_krew_dla_polski

W czwartek będzie można oddać krew w ramach akcji „Zbieramy Krew dla Polski”.  Akcję, już po raz dziewiąty, organizuje Polski Czerwony Krzyż wspólnie z Grupą Muszkieterów siecią sklepów Intermarche i Bricomarche. W Pile patronuje jej starosta pilski Eligiusz Komarowski.

W ramach akcji, w najbliższy czwartek 7 lipca br. w godz. 9.30-14.00, przy supermarkecie Intermarche przy ul. Wyspiańskiego w Pile, stacjonować będzie specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, w którym będzie można oddać krew. Ambulans wyposażony jest w sterylny i bezpieczny dla krwiodawców sprzęt medyczny. Na miejscu obecny będzie również lekarz.

– Miesiące letnie są okresem kiedy zapotrzebowanie na krew wzrasta ponieważ jest więcej wypadków na drogach a zainteresowanie oddawaniem krwi spada z uwagi m.in. na okres urlopowy – mówi Mirosław Welc, prezes Oddziału Rejonowego PCK w Pile. – Warto pamiętać też, iż krew może oddać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 65 roku życia ważący co najmniej 50 kg, i dzieje się to bez uszczerbku dla zdrowia.

Na dzień przed zabiegiem należy powstrzymać się od spożywania alkoholu, a na kilka dni przed, nie można także zażywać niektórych leków, w tym aspiryny. W dniu oddania krwi zaleca się zjedzenie lekkiego śniadania i wypicie dużej ilości płynów. Aby oddać krew i jej składniki niezbędne jest okazanie dokumentu tożsamości.

Każdy, kto zdecyduje się na oddanie krwi, uzyska bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych oraz weźmie udział w losowaniu profesjonalnych apteczek samochodowych. Zbiórkom krwi oraz kampanii edukacyjnej towarzyszyć będzie wiele atrakcji, a wśród nich nauka pierwszej pomocy i techniki samobadania piersi, konkursy i quizy.

Agnieszka Matusiak
Rzecznik Prasowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *