W najbliższy weekend Świąteczna Zbiórka Żywności

Chciałbyś pomóc najuboższym na święta, ale nie wiesz, komu, nie masz czasu i zastanawiasz się jak to najskuteczniej zrobić? Bank Żywności w Pile proponuje trzy sprawdzone sposoby na świąteczną pomoc dla najuboższych. Już w najbliższy weekend odbędzie się Świąteczna Zbiórka Żywności w 40 sklepach w Pile oraz w Gminach ościennych.  

Wyobraź sobie święta.. Świąteczna Zbiórka Żywności ma ułatwić podejmowanie decyzji osobom najuboższym – czy opłacić rachunek za ogrzewanie, kupić prezenty dla bliskich, ciepłe ubranie czy zapewnić godne święta bez uczucia głodu.

Akcja jest prosta, sprawdzona i skuteczna. Bank Żywności w Pile już po raz 52 organizuje zbiórkę.

– Już teraz można kupić paczkę żywnościową dla najuboższych za 5, 15 lub 50 zł na portalu charytatywni.allegro.pl.

– Można wysłać sms o treści „POMAGAM” na numer 75365 aby wesprzeć Banki Żywności. (koszt SMS – a to 5 zł + VAT).

– W pierwszy weekend grudnia, podczas zakupów w sklepie spożywczym, wystarczy, że kupimy kilka produktów więcej i przekażemy wolontariuszom Banków Żywności. Mile widziane: mąka, olej, przetwory mięsne, warzywne i owocowe oraz słodycze. Z pomocy żywnościowej w formie paczek lub posiłków z produktów podarowanych podczas Świątecznej Zbiórki Żywności, skorzystają rodziny wielodzietne, osoby samotne, chore, wychodzące z nałogów, bezdomne.

– Dobrze znamy środowisko osób potrzebujących w naszym regionie, ponieważ racjonalnie wspieramy najuboższych przez cały rok. Oprócz pomocy żywnościowej, pomagamy potrzebującym wrócić do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie przez projekty włączające społecznie.  Jednak to żywność jest podstawową potrzebą zwłaszcza w zimie – mówi Ryszard Pyziak Dyrektor Banku Żywności w Pile W Polsce 7,4%, czyli 2 800 000 osób żyje w skrajnym ubóstwie, to mniej więcej tyle, ile osób w Warszawie. Oznacza to, że dysponują kwotą na miesięczne utrzymanie, poniżej minimum egzystencji, czyli 540 zł na osobę. W tym niemal milion (ponad 930 000) osób to dzieci i młodzież do 18 roku życia. W sumie 10,3% dzieci w Polsce żyje w skrajnym ubóstwie – podkreśla skalę ubóstwa w kraju Ryszard Pyziak.

Produkty ze sklepu trafią do magazynów Banków Żywności, gdzie wolontariusze posortują, policzą i podzielą je na paczki. Następnie Banki Żywności przekażą produkty lokalnym organizacjom dobroczynnym. Żywność jeszcze na święta trafi do osób potrzebujących z regionu, w którym Darczyńcy podzielą się zakupami. W ten sposób zapewnią godne święta najuboższym rodzinom wielodzietnym, osobom samotnym, dzieciom z domów dziecka, osobom chorym, bezdomnym, wychodzącym z nałogów.

W zeszłym roku, dzięki ofiarności darczyńców Świątecznej Zbiórki Żywności, Banki Żywności w całej Polsce dotarły z pomocą żywnościową do 280 000 osób! Zebrano łącznie 901 000 kg produktów, które trafiły przede wszystkim do rodzin wielodzietnych i samotnych seniorów. Bank Żywności w Pile zebrał ponad 15 ton produktów spożywczych.

Liczy się człowiek i jego historia  

Żywność ze zbiórki trafi przede wszystkim do osób, które nie mogą skorzystać z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa. Wytyczne Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, określają, że z tej żywności mogą korzystać jedynie osoby, których dochód nie przekracza 813 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 684 zł dla osoby w rodzinie. Jeśli ktoś przekracza kryterium nawet o kilka lub kilkanaście złotych, nie może już skorzystać z takiej żywności.  Są osoby, rodziny, których dochód jest całkiem spory, jednak 3/4 dochodu muszą przeznaczyć na rehabilitację lub leki i nie wystarcza im pieniędzy na żywność. Dlatego w produkty ze zbiórki są bardzo potrzebne. Banki Żywności nie określają progów finansowych dochodu dla osób potrzebujących. Tu nie ma restrykcyjnych przepisów, przede wszystkim liczy się człowiek i to, w jakiej sytuacji się znajduje

– Drodzy mieszkańcy Piły i okolic, jestem przekonany, że przez te trzy dni podczas, których każdy będzie mógł zrobić dobry uczynek przyniosą efekty w postaci pełnych koszy dobrych uczynków. A zatem do zobaczenia w placówkach handlowych w dniach zbiórki – apeluje Ryszard Pyziak Dyrektor Banku Żywności w Pile.

(SE)

Banki Zywności Plakat

w_najbizszy_weekend01

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *