W Parku Miejskim pojawiły się Dendrobajki Pilskie

W Parku Miejskim w Pile pojawiły się DENDROBAJKI PILSKIE, czyli wyjątkowa trasa turystyczna opisująca bajkowo 20 drzew. Dendrobajki, powstały wg pomysłu dr. Pawła M. Owsiannego (UAM), który do projektu zaprosił studentów kierunku Ochrona Środowiska pilskiego Ośrodka UAM, dzieci szkolne, a także przedszkolaków z pilskich Przedszkoli Publicznych nr 8 i 13.

– Zostaliśmy poproszeni o przygotowanie tablic o drzewach, o pewnych cechach charakterystycznych wybranych gatunków w Parku Miejskim w Pile. Pomysł przyszedł mi do głowy pewnego ranka, kiedy najmłodsza moja córka o 4.30 rano domagała się mleka. Mając już oddać projekt do realizacji pomyślałem cóż taka ścieżka spacerowa wnosiłaby coś nowego. Takich ścieżek jest w Polsce bardzo dużo. Patrząc wtedy na dziecko przyszła myśl dobrze by było gdyby powstały bajki o drzewach, czyli dendrobajki pilskie w takim projekcie. Mówiące bajkowym językiem, tłumaczące dzieciom i dorosłym pewne elementy budowy, jak wyglądają liście, jaki kolor lub kształt ma owoc, czy dany pień drzewa. A jako że to bajka to musi mieć jakiś głęboki sens. Założyłem sobie, że tym sensem będzie zdanie, przesłanie „WARTO POMAGAĆ INNYM!” w różnych sytuacjach Dr Paweł M. Owsianny, Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Pile.

Docelowo powstałych 20 bajkowych przystanków będzie uzupełnione o tabliczki z wytłoczonymi tekstami bajek w alfabecie Braille’a i wykonanymi już przez przedszkolaków rysunkami. Pomysł by tablice stały się zalążkiem multisensorycznej ścieżki turystycznej w Pile został zaakceptowany, więc wkrótce Dendrobajki Pilskie będą częścią ścieżki, którą będzie można poznawać dotykiem, zapachem, …, nawet przez niewidomych i niedowidzących.

(SE)

w_parku_miejskim_pojawily_sie10

w_parku_miejskim_pojawily_sie32 w_parku_miejskim_pojawily_sie11 w_parku_miejskim_pojawily_sie12 w_parku_miejskim_pojawily_sie13 w_parku_miejskim_pojawily_sie14 w_parku_miejskim_pojawily_sie15 w_parku_miejskim_pojawily_sie16 w_parku_miejskim_pojawily_sie17 w_parku_miejskim_pojawily_sie18 w_parku_miejskim_pojawily_sie19 w_parku_miejskim_pojawily_sie20 w_parku_miejskim_pojawily_sie21 w_parku_miejskim_pojawily_sie22 w_parku_miejskim_pojawily_sie23 w_parku_miejskim_pojawily_sie24 w_parku_miejskim_pojawily_sie25 w_parku_miejskim_pojawily_sie26 w_parku_miejskim_pojawily_sie27 w_parku_miejskim_pojawily_sie28 w_parku_miejskim_pojawily_sie29 w_parku_miejskim_pojawily_sie30 w_parku_miejskim_pojawily_sie31

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *