W Pile Galopowali na parkurze

Koń – to majestatyczne zwierzę, będące podmiotem lirycznym w setkach, a może tysiącach utworów poetyckich, rodzących się pod piórami wielu autorów, po raz czwarty stał się główną postacią (wraz z dosiadającym go jeźdźcem) Pilskiej Majówki z Koniem – Galopady 2014. Kolejny raz areną zmagań, a także całego końskiego pikniku, był „stadion” zlokalizowany przy pilskim Aquaparku. W tegorocznej odsłonie Galopady dopisała zarówno aura, publiczność, no i przede wszystkim zawodnicy ze swymi wierzchowcami.

Pilska Galopada

Jako, że Pilska Galopada miała miejsce w ostatnim dniu maja, a więc niejako w wigilię Dnia Dziecka, organizatorzy na czele z gospodarzem terenu pikniku, Aquaparkiem, nie zapomnieli o milusińskich. Dla dzieci do 16 roku życia przygotowano atrakcje wodne za symboliczna złotówkę, a tym, którzy nie chcieli zanurzać się w wodzie, m.in. udostępniono dmuchane zamki oraz możliwość strzelania z broni pneumatycznej.

Jednak głównymi aktorami Pilskiej Galopady, zgodnie z nazwą majowego pikniku, byli bohaterowie utworów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Grochowiak, Andrzeja Bursy, Bolesława Leśmiana, Jarosława Iwaszkiewicza czy samego wieszcza Adama (Mickiewicza), który dużo miejsca poświęcił mu w balladzie „Ucieczka”, czyli KONIE, no i oczywiście jeźdźcy. A byli to utytułowani zawodnicy i klasowe rumaki.

Podobnie jak w latach minionych to nietuzinkowe rendez-vous z końmi zorganizowali: Urząd Miasta Piły, MOSiR Piła i Klub Jeździecki „PROFIL” Piła Jerzego Cerby. Konie i zawodnicy, reprezentujący różne kluby i miejsca w kraju, przyjechali do Grodu Staszica, nie tylko w celu pokazania się publiczności, ale przede wszystkim, aby wygrać poszczególne konkursy, lub ewentualnie zająć jak najwyższe lokaty.

Podczas tegorocznych zawodów rozegrano 5 konkursów, w tym jeden nie tylko na parkurze, bowiem niepoślednia rolę odegrał w nim samochód marki TOYOTA i jego kierowca (czyt. VIP). Każdy z konkursów wzbudzał duże emocje, ale najbardziej oczekiwanym i wieńczącym Galopadę, było konkurs klasy C – Grand Prix o Puchar prezydenta Piły Piotra Głowskiego. W tym sztandarowym konkursie, najlepiej i najszybciej nad przeszkodami o wysokości 130 cm „fruwała”, podobnie jak przed rokiem Józefina Siałkowska, na koniu Cassino S. Widać, że Pilska Majówka z Koniem niezwykle „leży” tej amazonce i jej niezwykłemu wierzchowcowi.

Poniżej trójki najlepszych jeźdźców i ich rumaków w poszczególnych konkursach:

Konkurs L – dwufazowy – o Puchar Przewodniczącego Rady Miasta Piły, Rafała Zdziereli

1. Alicja Pietkiewicz – KJ Miralex Gonitwa (koń Largo)
2. Leszek Nieużyła – KJ Profil Piła (koń Kozak)
3. Hubert Ludwiczak – KJ Hobbit Jabłonowo (koń Boromir)

Konkurs P – zwykły – o Puchar Zastępcy prezydenta Miasta Piły, Krzysztofa Szewca

1. Kamila Kuśmierkowska – MKS Dąb Dębno (koń Calato Kama)
2. Leszek Nieużyła – KJ Profil Piła (koń Kocanka)
3. Hubert Ludwiczak – KJ Hobbit Jabłonowo (koń Boromir)

Konkurs N – z Jokerem – o Złotą Wstęgę GWDY, Zastępcy prezydenta Miasta Piły, Beaty Dudzińskiej

1. Nawojka Kiecoń – LUKS Nysa Gubin (koń Skipio K)
2. Łukasz Krajewski – Agro–Handel Śrem (koń Bruce Spring)
3. Beata Strzałkowska – Cavallo Szczecin (koń Berg)

Konkurs C – dokładności z natychmiastową rozgrywką – Grand Prix o Puchar Prezydenta Miasta Piły, Piotra Głowskiego

1. Józefina Siałkowska – bez przynależności klubowej (koń Cassino S)
2. Wojciech Dahlke – BKS Kłos Budzyń (koń Bolshoi)
3. Dawid Rakoczy – K.J. Profil Piła (koń Amarillus)

Konkurs Toyota i Koń wygrł duet: Wiktor Szała (jeździec) i Paweł Szała (kierowca Toyoty).

Marek Mostowski
Fot. Sebastian Daukszewicz i Adam Broniecki

FOTO GALERIA