W Pile maszerowali przeciw SMOGOWI

Z inicjatywy Związku Międzygminnego Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi już po raz enty miał miejsce niecodzienny event. Tym razem był to MARSZ ANTYSMOGOWY, w którym głośny udział wzięło przeszło 1500 najmłodszych, nieco starszych i tych już bardziej zaawansowanych wiekowo pilan. Skandowanymi hasłami, wzmocnionymi wersją pisaną na transparentach, piosenką, dźwiękiem wydobywającym się z gwizdków Antysmogowicze starali się aby Piła nigdy nie zamieniła się w Tokio… oczywiście tylko ze względu na czarne niebo rozpościerające się nad stolicą Kraju Kwitnącej Wiśni!

Półtoratysięczny orszak z miejsca zbiórki na Placu Staszica przemaszerował na pilską Wyspę, gdzie piechurów piosenką – będącą swego rodzaju hymnem PRGOK – powitały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 wraz z jej autorem, Stanisławem Malińskim.

Następnie Zygmunt Jasiecki, przewodniczący ZM PRGOK podziękował uczestnikom za przybycie i zaangażowanie. – Bardzo wam dziękuję, że przyszliście. Świadczy to, że wszystko co z wami robimy jest wielką sprawą. Jak widać rozumiecie to wszystko co jest napisane na transparentach. Bardzo wam za to dziękuję. Wiecie co o was mówią? Mówią, że jesteście wielcy, że tylko tak naprawdę na młodzież można liczyć. Śmieci to nie opał, więc nie można nimi palić w piecach – mówił do Antysmogowiczów Zygmunt Jasiecki. – Segregacja odpadów gwarantuje, że nie będziemy śmieci spalać. Segregacja to prosta sprawa, to piękna gra w kolory: żółty – plastik; niebieski – papier; zielony to szkło. Grajcie w to. Jeśli wszyscy ludzie będą grali w tą piękną grę, to za kilkadziesiąt lat właśnie wy, młodzi będziecie mieli czyste powietrze i będziecie pili czystą wodę. Czego wam życzę!

– Dzisiaj rozpoczyna się okres zimowy, a my idziemy na wojnę ze smokiem. Nie ze smokiem wawelskim, ale ze SMOGIEM, będącym utrapieniem wielu miast. Piła jest zielonym, pięknym miastem. I w was nadzieja, że będziecie przekonywać swoich rodziców, swoich braci i siostry, swoich dziadków, że nie wolno palić śmieciami. Bo kto kocha dzieci, ten nie pali śmieci! Kto kocha dzieci, ten nie pali śmieci – tak do uczestników marszu Antysmogowego apelował Piotr Głowski, prezydent Piły, który na pilską wyspę, oczywiście uczestnicząc w marszu, dotarł idąc w parze z małą Zosią.

Ważnym punktem antysmogowej manifestacji na wyspie, był Apel Antysmogowy, odczytany przez harcerzy z VII Drużyny Harcerskiej im. Lotników Polskich:

„Nie palcie śmieci. Nie trujcie sąsiadów, nie trujcie dzieci.

Palenie plastikiem, ubraniami i gumą zabija środowisko.

Zatruty, rakotwórczymi toksynami dym spada na podwórka, do dziecięcych piaskownic, na trawniki i przydomowe ogródki.

Nieodwracalnie zatruwa glebą i wodę. Odkłada się w organizmach zwierząt i wzbogaca w toksyny nasze owoce i warzywa.

Spalając śmieci, skazujecie nas wszystkich na życie w skażonym środowisku. Skazujecie nas na choroby: raka, alergię, na astmę. Na to, że przedwcześnie stracimy rodziców, dziadków, malutką siostrę lub brata.

W Polsce z powodu oddychania brudnym powietrzem umiera 48.000 osób rocznie. Następna ofiara może być kimś z nas.

Nie palcie śmieci! Nie trujcie! SEGREGUJCIE! Odpady to nie opał, to surowce, które ponownie można wykorzystać.

Dzięki segregacji możemy ratować świat przed skażeniem i wyczerpaniem zapasów naturalnych. Możemy to robić mieszkając w domku, w bloku, w mieście, na wsi. We wszystkich gminach Związku Międzygminnego Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi.

Poprawa jakości powietrza wymaga wysiłku, zwłaszcza od dorosłych. Musicie dać z siebie więcej i zapewnić sobie i nam długie i zdrowe życie.”

Zanim nastąpiło rozwiązanie Marszu Antysmogowego, prezydent Głowski złożył świąteczne życzenia uczestnikom oraz ich rodzinom. Przy okazji apelując, aby pójść do nieświadomego zagrożeń ze spalania śmieci sąsiada i powiedzieć: Nie pal śmieci, nie truj dzieci!

Ostatnim, pożegnalnym akcentem czwartkowego eventu była Pilska Kolęda „Na rondzie Solidarności pilska choinka już gości”, którą zaśpiewały dzieci z dwóch klas drugich szkoły podstawowej nr 2 wraz z jej autorem, Stanisławem Malińskim.

„Czysta Piła, wspólna sprawa!”, „Segregacja to rewelacja!” – te i inne hasła znajdziecie na zdjęciach z Marszu Antysmogowego: https://www.facebook.com/pg/tetnoregionu/photos/?tab=album&album_id=1363128800394865

Marek Mostowski

***

PODZIĘKOWANIE ZM PRGOK

Z każdym kolejnym miesiącem „Drużyna Zielonych PRGOK” rośnie w siłę. Dziękujemy wszystkim uczestnikom marszu – przedszkolakom z PP Nr 8, Nr 18 i Caritas, za to, że mimo zimna przyszli i z transparentami uczestniczyli w proteście. Dziękujemy setkom uczniów pilskich szkół podstawowych (z SP Nr 2, Nr 5, Nr 7), gimnazjalistom (z gimnazjów Nr 4, Nr 5 i Towarzystwa Salezjańskiego), młodzieży (z ZS Nr 1, Nr 2, Nr 3 oraz ZS im. Stanisława Staszica, ZSP nr 2, I LO i Hufcowi Pracy) za to, że zjednoczyli się we wspólnej sprawie. Dziękujemy seniorom z Uniwersytetu Trzeciego Wieku za pokazanie, że czyste powietrze jest ważne również dla dorosłych. Specjalne podziękowania od Związku za pomoc w organizacji Marszu składamy 7 Drużynie Harcerskiej im. Lotników Polskich, służbom i strażom zaangażowanym w to wielkie ekologiczne wydarzenie. Dziękujemy również blisko 100 tysiącom mieszkańców PRGOK segregującym odpady za ich codzienną walkę o czyste środowisko.

Nasze wspólne działania zostały zauważone i docenione przez dziennikarzy Tygodnika Pilskiego. Przyznali oni Związkowi, na którego czele stoi Zygmunt Jasiecki, tytuł Człowieka Roku 2016. Jest to jedno z cenniejszych dla nas wyróżnień, bo zdobyte m.in. za marsz z Waszym udziałem! Liczymy na to, że jako „Zielona Drużyna PRGOK” wspólnie zdobędziemy jeszcze wiele nagród!

w_pile_maszerowali_przeciwko_smogowi00

w_pile_maszerowali_przeciwko_smogowi11 w_pile_maszerowali_przeciwko_smogowi01 w_pile_maszerowali_przeciwko_smogowi02 w_pile_maszerowali_przeciwko_smogowi03 w_pile_maszerowali_przeciwko_smogowi04 w_pile_maszerowali_przeciwko_smogowi05 w_pile_maszerowali_przeciwko_smogowi06 w_pile_maszerowali_przeciwko_smogowi07 w_pile_maszerowali_przeciwko_smogowi08 w_pile_maszerowali_przeciwko_smogowi09 w_pile_maszerowali_przeciwko_smogowi10