W Pile powstaną mieszkania dla osób niepełnosprawnych

20 kwietnia w UM Piły miało miejsce podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Gminą Piła, a Polskim Stowarzyszeniem „Nasze Sprawy”, w zakresie realizacji koncepcji „Centrum Aktywizująco – Mieszkalnego dla Osób Niepełnosprawnych”. W marcu br. Stowarzyszenie zwróciło się do Prezydenta Piotr Głowskiego z prośbą o wsparcie pomysłu utworzenia Centrum. Prezydent zadeklarował pomoc i gotowość udostępnienia przez Gminę 2 lokali, które będą pełniły funkcję tzw. mieszkań wspomaganych.  

– Spotkaliśmy się przy okazji rozmowy, w jaki sposób pomóc osobom niepełnosprawnym w dążeniu do normalnego życia. Mamy różne doświadczenia na terenie miasta. Prowadzimy takie mieszkania w Pile dla osób które opuszczają Ośrodek Wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pile wieku 18 lat. Tutaj mamy niezwykle podobną sytuację – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Polskie Stowarzyszenie „Nasze sprawy” z Rzadkowa jest organizacją pozarządową, która powstała z inicjatywy i na zapotrzebowanie osób niepełnosprawnych z powiatu pilskiego. Celem organizacji jest m.in. próba uchronienia osób niepełnosprawnych od umieszczenia w domach pomocy społecznej po ustaniu opieki rodziców.

Pomysł na takie mieszkania już dawno narodził się w naszych głowach. Natomiast kiedy Stowarzyszenie zaczęło działać, pojawiła się realna możliwość realizacji tego pomysłu. Dzięki ogromnemu wsparciu prezydenta Piły i UM mamy teraz możliwość skorzystania z dwóch lokali. Środki finansowe na modernizację, remont tych mieszkań, na przystosowanie dla osób niepełnosprawnych będą to środki unijne – mówi Małgorzata Kieszka – Kopeć wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Nasze Sprawy.

Do udostępnienia przewidziane zostały 2 mieszkania 2 pokojowe w Pile wchodzące w skład zasobów Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, które wymagają remontu. Remont lokali i przystosowanie ich do pełnienia założonej funkcji ma zostać wykonany przy wykorzystaniu przez Stowarzyszenie środków z konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Mieszkania wspomagane mają być przeznaczone dla 6-8 osób. W początkowej fazie zakłada się, że będą to mieszkania treningowe, w których osoby niepełnosprawne będą odbywały treningi samodzielności ze wsparciem pedagogów i asystentów. Po około roku w lokalu takim zamieszkać mają osoby gotowe do prowadzenia gospodarstwa domowego przy niewielkim wsparciu z zewnątrz.

Sebastian Daukszewicz

powstana_mieszkania_dla_niepelnosprawnych00

powstana_mieszkania_dla_niepelnosprawnych05 powstana_mieszkania_dla_niepelnosprawnych01 powstana_mieszkania_dla_niepelnosprawnych02 powstana_mieszkania_dla_niepelnosprawnych03 powstana_mieszkania_dla_niepelnosprawnych04