W Pile powstanie mediateka – Mamy wizualizację

Znamy już wyniki konkursu, którego przedmiotem było opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej fragmentu pl. Zwycięstwa w Pile, obejmującego budynek mediateki wraz z zagospodarowaniem otoczenia. Ma to być miejsce, które ma uatrakcyjnić dostęp do wiedzy, promować czytelnictwo, tworzyć kreatywną atmosferę pracy dla odbiorców w każdym wieku, szczególnie dla młodego pokolenia. Na konkurs wpłynęło 19 prac  m.in. z Europy, które były oceniane przez członków sądu konkursowego. Pierwsza nagroda to oferta wspólna – Bartosz Warzecha Studio, Taylor Architects Limited (grupa polsko-irlandzka). To ich zwycięską wizualizację mogą państwo zobaczyć poniżej.

Celem konkursu było uzyskanie najlepszej koncepcji architektonicznej zawierającej optymalne rozwiązania architektoniczne, programowe i funkcjonalne, odpowiadające przyjętym założeniom funkcjonalnym, użytkowym i finansowym, jak również wyłonienie wykonawcy projektu realizacyjnego mediateki z zagospodarowaniem otoczenia.

– Konkurs dla uczestników był niezwykle trudny, z tego względu że musieli pogodzić wiele elementów – bardzo trudny plan zagospodarowania przestrzennego, koszt wybudowania, który musi być realny, koszty utrzymania, tak aby obiekt po wybudowaniu był jak najbardziej samoobsługowy, to znaczy taki, aby nie wymagał ciągłej obecności, ciągłego zaangażowania ludzi czy środków, aby mógł funkcjonować. Chcemy ten obiekt zapełnić ludźmi, którzy będą tam realizować swoje pasje, pewne działania związane z nauką, rozwojem i zdobywaniem nowych doświadczeń – mówi Piotr Głowski Prezydent Piły.

W konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Placu Zwycięstwa w Pile wyróżnienia równorzędne otrzymali:

– HS99 Sp z o.o. Sp.k.,

– Riegler Riewe Architekten ZT-Ges.m.b.H ,

– Hausmann i Parnerzy Studio Projekowe Architekton s.c.

Druga nagroda dla: Heinle, Wischer und Parnter Archtekci Sp. z o.o.

Pierwsza nagroda dla: Bartosz Warzecha Studio, Taylor Architects Limited

– Praca, która wygrała to próba zagospodarowania całego placu z wydzieleniem przestrzeni społecznej, jako jedno zadanie. Ta praca najbardziej odpowiadała na zadane wcześniej warunki. Sąd konkursowy uznał, że nad tą pracą należy jeszcze popracować, dalej ją modyfikować, bo to jest tylko koncepcja. Dalej musimy dopracować szczegóły – wyjaśnia Iwona Wojtecka, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Konkurs jest elementem projektu pn. Przygotowanie dokumentacyjne II etapu projektu „Budowa markowego produktu Wielkopolski – Pilska strefa aktywności”, współfinansowanego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007–2013. Mediateka, której koszt ma wynieś ok. 32 mln zł netto, będzie pełnić funkcję centrum kulturalno-edukacyjnego, wpisującego się w potrzeby i oczekiwania społeczeństwa informacyjnego. W obiekcie, który powstanie za kilka lat ma być również kawiarnia i restauracja.

(SE)

w_pile_powstanie01

w_pile_powstanie02 w_pile_powstanie03 w_pile_powstanie04 w_pile_powstanie05 w_pile_powstanie06 w_pile_powstanie07 w_pile_powstanie08 w_pile_powstanie09

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *