W Pile ruszyła Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

We wtorek, 20 września 2016 roku ruszyła Wielkopolsce Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każdy posiadacz internetu może na nią wejść, logując się na stronie policji, i przekazać informacje o zagrożeniach występujących w okolicy.

Mapa zawiera również informacje pochodzące z baz policyjnych dotyczące zagrożeń najbardziej uciążliwych społecznie. Naniesione na Mapę zagrożenia ukierunkują działania Policji. Natomiast mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji bądź zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia. W tego typu przypadkach należy skontaktować się z najbliższą jednostką Policji lub korzystać z numerów alarmowych 997 lub 112.

Podczas tworzenia mamy zagrożeń na terenie całego kraju przeprowadzono ponad 11 tysięcy spotkań, podczas których mieszkańcy zgłaszali uwagi, mówili o potrzebach i zagrożeniach w swojej okolicy. W spotkaniach wzięło udział ponad 217 tysięcy osób.

– Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce jest priorytetem zarówno dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, jak i Komendanta Głównego Policji. Dziś odbyła się inauguracja tego projektu dla Wielkopolski. Jest to nowoczesne narzędzie, które służy do kontaktu z obywatelami, mające na celu przekazywanie informacji o poczuciu zagrożenia do Policji. My, jako organ policji, korzystając z platformy internetowej dokonujemy weryfikacji tych zgłoszeń od obywateli. To narzędzie nowoczesne, poza debatami społecznymi, jest kolejnym elementem kontaktu z mieszkańcami – mówi Komendant Powiatowy Policji w Pile, mł. insp. Piotr Skrzypkowiak.

– Policja podejmując swoje działania korzysta z wielu źródeł informacji o zdarzeniach, przestępstwach o sytuacjach zagrożenia. Wiedzę tę czerpiemy ze spotkań z obywatelami, samorządowcami, właścicielami spółdzielni mieszkaniowych z pism, które do nas docierają i na tej podstawie podejmujemy nasze działania prewencyjne. To jest skuteczny element w pozyskiwaniu dodatkowej wiedzy na temat zagrożenia. Apeluję do użytkowników, aby były to uzasadnione wskazania miejsc zagrożonych, gdyż każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję policji. Mapa ta będzie stale monitorowana przez koordynatora. My w ciągu pięciu dni zweryfikujemy dane zdarzenie. Czy jest one uzasadnione do podjęcia naszych działań, czy też nie. To będzie wynikało z tej mapy – dodaje I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pile, mł. insp. Sławomir Sobański.

Na mapie znajdą się informacje m.in. o przestępstwach najbardziej uciążliwych społecznie: kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem, rozbój, uszkodzenie rzeczy, wymuszenie, bójka, pobicie, uszczerbek na zdrowiu, oszustwo na wnuczka i na policjanta oraz przestępstwa na tle seksualnym, przestępstwa narkotykowe związane z posiadaniem i udzielaniem innej osobie środków odurzających lub substancji psychotropowych, przestępczość nieletnich.Uwzględnione zostały także wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych.

Liczba zgłoszeń dokonywanych za pośrednictwem serwisu „Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce” z tego samego adresu IP jest ograniczona do jednego zgłoszenia na dobę. Zgłoszenia są przyjmowane anonimowo. Wystarczy tylko zaakceptować regulamin.

Podczas konferencji prasowej została przedstawiona dziennikarzom mł. asp.  Magdalena Marchwant, która od niedawna pełni funkcję oficera prasowego Komendanta Powiatowego Policji w Pile.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa znajduje się pod tym linkiem:
https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html

Sebastian Daukszewicz

w_pile_ruszyla_krajowa00

w_pile_ruszyla_krajowa16 w_pile_ruszyla_krajowa01 w_pile_ruszyla_krajowa02 w_pile_ruszyla_krajowa03 w_pile_ruszyla_krajowa04 w_pile_ruszyla_krajowa05 w_pile_ruszyla_krajowa06 w_pile_ruszyla_krajowa07 w_pile_ruszyla_krajowa08 w_pile_ruszyla_krajowa09 w_pile_ruszyla_krajowa10 w_pile_ruszyla_krajowa11 w_pile_ruszyla_krajowa12 w_pile_ruszyla_krajowa13 w_pile_ruszyla_krajowa14 w_pile_ruszyla_krajowa15

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *