W Pile zainicjowano powołanie Stowarzyszenia Droga Ekspresowa S 10

14 września w Nadnoteckim Instytucie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Pile Samorządowcy z czterech województw, przez które przebiega droga nr 10, podpisali w Pile List Intencyjny w sprawie powołania Stowarzyszenia Droga Ekspresowa S10. Zanim odbyło się spotkanie w tej ważnej sprawie odbyła się konferencja prasowa z udziałem senatora – Mieczysława Augustyna, senatora – Grzegorza Napieralskiego, senatora – Jana Rulewskiego, prezydenta Miasta Piły – Piotra Głowskiego i burmistrz Miasta i Gminy Wałcz – Bogusławy Towalewskiej.

– Samorządy są zniecierpliwione przedłużaniem się procedur przy realizacji tej niesłychanie ważnej drogi. Chcą informacji i chcą się organizować. Na pierwszym spotkaniu w Wałczu zapadła decyzja, że kolejne spotkanie odbędzie się w Pile. Przygotowaliśmy odpowiednie dokumenty, po to żeby dzisiaj można było podjąć wstępne decyzje o powołaniu Stowarzyszenia S 10. Pierwszym jest list intencyjny w sprawie wyrażania woli powołania i przystąpienia do takiego stowarzyszenia. Drugi to projekt statutu stowarzyszenia. I trzeci dokument to projekt jednolitej uchwały, którą później samorządy będą mogły uchwalać. Są dziś z nami przedstawiciele przedsiębiorców, których firmy znajdują się w przebiegu tej drogi – mówi senator Mieczysław Augustyn.

– W spotkaniu w Wałczu uczestniczyli samorządowcy od Szczecina po Płońsk. To pokazuje, że wszyscy potrzebujemy tej drogi. Mogłabym powiedzieć, że Wałcz za chwilę odetchnie od ciężkiego ruchu. Ale jest to tylko mały odcinek – zaledwie 18 kilometrów, który nie załatwia problemu skomunikowania naszego miasta ze Szczecinem, czy z Warszawą, przez co cierpią nasi przedsiębiorcy. S 10 jest potrzeba również dla wojska, które ćwiczy w Drawsku. Żołnierze chcieliby mieć „dziesiątkę”, w technologii pozwalającej na poruszanie ciężkim transportem np. czołgami – dodaje Bogusława  Towalewska, burmistrz Miasta i Gminy Wałcz.

Celem Stowarzyszenia są m.in.:

– wspieranie idei samorządu terytorialnego oraz obrona wspólnych interesów podmiotów będących członkami Stowarzyszenia,

– inicjowanie, propagowanie, przygotowanie i realizacja na terenie zrzeszonych w Stowarzyszeniu gmin, powiatów i województw, wspólnych przedsięwzięć służących rozwojowi współpracy samorządów na rzecz budowy drogi ekspresowej S10,

– koordynowanie i wspieranie współpracy na rzecz budowy drogi ekspresowej S10,

– wykonywanie zadań określonych w podpisywanych przez Stowarzyszenie umowach i porozumieniach,

– realizacja innych przedsięwzięć promujących budowę drogi ekspresowej S10.

Członkami Stowarzyszenia mogą być gminy, powiaty i województwa, na których terenach jest położona droga ekspresowa S10.

Na spotkaniu nie pojawił się żaden przedstawicieli Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ale przysłali na ręce organizatorów obszerny dokument (fragmenty poniżej na zdjęciu), z informacją na temat, co się w wokół tej drogi dzieje.

Sebastian Daukszewicz

w_pile_zainicjowano_powolanie00

w_pile_zainicjowano_powolanie18 w_pile_zainicjowano_powolanie01 w_pile_zainicjowano_powolanie02 w_pile_zainicjowano_powolanie03 w_pile_zainicjowano_powolanie04 w_pile_zainicjowano_powolanie05 w_pile_zainicjowano_powolanie06 w_pile_zainicjowano_powolanie07 w_pile_zainicjowano_powolanie08 w_pile_zainicjowano_powolanie09 w_pile_zainicjowano_powolanie10 w_pile_zainicjowano_powolanie11 w_pile_zainicjowano_powolanie12 w_pile_zainicjowano_powolanie13 w_pile_zainicjowano_powolanie14 w_pile_zainicjowano_powolanie15 w_pile_zainicjowano_powolanie16 w_pile_zainicjowano_powolanie17