W rocznicę pamiętnej mszy

W 1945 roku, tuż przed zakończeniem II wojny światowej, w Pile odbyła się pierwsza, powojenna msza w języku polskim. Już wkrótce przypadnie 70. rocznica pamiętnej Eucharystii.

– W niedzielę, 6 maja [1945 r.] zebrało się u św. Rodziny pół kościoła narodu. Dziw, że w ruinach tyle żywych istot mieszka. Do mszy służyli oficerowie AK. Na wspomnienie w kazaniu moim Warszawy nie było nikogo, kto by nie płakał — tak opisuje tę mszę w swoich „Wspomnieniach Pilskich” celebrans i organizator życia religijnego w Pile, o. Jerzy Rumak OFMCap.

Nawiązując do tamtego wydarzenia salezjanie zapraszają do kościoła pw. Świętej Rodziny (ul. św. Jana Bosko 1) na mszę w intencji ofiar II wojny światowej, mieszkańców Piły oraz z racji obchodzonego Roku Życia Konsekrowanego, o nowe powołania zakonne i kapłańskie.

Msza odbędzie się w czwartek, 7 maja o godz. 18. Przewodniczyć jej będzie – podobnie jak 70 lat temu – kapucyn. Tym razem jednak będzie to o. Tomasz Żak, krakowski prowincjał ojców kapucynów.

Do kościoła Świętej Rodziny przyjdzie też pielgrzymka wiernych z parafii św. Antoniego. Wyjście spod kościoła oo. kapucynów o godz. 17.15.

Po Eucharystii na placu kościoła odbędzie się wspólne świętowanie przy bigosie i smalcu. Jeśli pogoda pozwoli, organizatorzy przewidują wielkie zdjęcie.

Każdy z uczestników otrzyma także pamiątkowy obrazek, przedstawiający zniszczony kościół Świętej Rodziny (z roku 1948), a z tyłu fragment unikalnych „Wspomnień Pilskich” o. Jerzego Rumaka.

red

w_rocznice_pamietnej_mszy10

w_rocznice_pamietnej_mszy11

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *