W sobotę ekologia zawładnęła parkiem na Pilskiej Wyspie
Pilska Wyspa (czyt. Park na Wyspie) w sobotę, 27 maja, tętnił ekologią przez duże „E”. Właśnie tego dnia tradycyjnie w pilskiej enklawie zieleni miał miejsce festyn ekologiczny pod hasłem „Tak dla zasady – segreguj odpady”. To proekologiczne, nietuzinkowe wydarzenie mogło się odbyć dzięki Miastu Piła oraz dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Słoneczna, iście letnia pogoda zachęcała do odwiedzenia pilskiej wyspy, z czego skwapliwie skorzystały całe rodziny. W czasie promującej zdrowe środowisko imprezy przede wszystkim rozmawiano o segregacji odpadów i ochronie środowiska, w którym przyszło nam żyć. Ale nie obyło się bez szeregu przeróżnych atrakcji dla „małych” i „dużych”.
Dużym powodzeniem cieszył się ekologiczny quiz dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, w którym do wygrania były rowery (pojazdy – nie da się ukryć – w pełni ekologiczne).
Eko-zabawy i eko-animacje dla dzieci i młodzieży cieszyły się niemniejszym wzięciem.
Kto chciał, a chcieli wszyscy, mógł odwiedzić stoiska lokalnych firm związanych z ochroną środowiska, gdzie rozmawiano i edukowano z zakresu segregacji odpadów, rodzajów opakowań i eko-znaków. Nie mogło zabraknąć stoisko i warsztatów nordic walking, rekreacyjnej dyscyplinie cieszącej się z dnia na dzień coraz większą popularnością. Organizatorzy zadbali również o możliwość oddania elektrośmieci w zamian za dorodną sadzonkę.
Jak ekologia, a co za tym idzie zdrowe środowisko i takiż styl życia, nie mogło zabraknąć prawie wszystkiego co jest związane z bicyklami. Najmłodsi mogli skorzystać z nauki jazdy rowerem. Ci co mieli jakiekolwiek kłopoty ze swoim dwukołowcem bez silnika oblegali stoisko bezpłatnej naprawy rowerów. Szczególnie oblegany był punkt, w którym pilska policja znakowała rowery, fotografowała je i wpisywała do swojej bazy. Z roku na rok, ta usługa cieszy się coraz większym poklaskiem. Nic dziwnego, przecież nikt nie chce łatwo stracić swego ekologicznego pojazdu, na które zawsze jest popyt wśród złodziei.
Tradycyjnie niezwykłe stoisko udostępniła szkoła podstawowa im. Wacława Popiela z Mościsk w gminie Wysoka. Na tym bajecznym stoisku zaprezentowano przedmioty wykonane z przeróżnych odpadów przez niezwykle pomysłowych uczniów, które nie tylko stanowią ozdobę, ale śmiało mogą być wykorzystywane w życiu codziennym.
Marek Mostowski