W sobotę w Pile IV Kongres Kobiet Północnej Wielkopolski

Zapraszamy 22 września na godzinę 15.00 do Regionalnego Centrum Kultury w Pile na IV Kongres Kobiet Północnej Wielkopolski. W tym roku wydarzenie nie tylko dla pań, ale również dla każdego odbywa się pod hasłem „Niepodległa & Herstoryczna” na 100 lecie Praw Kobiet. W ramach Kongresu m.in. spektakl „Sprawa Moniki” w reżyserii Ewelina Ewa Wyrzykowska, po spektaklu panel dyskusyjny z zaproszonymi gośćmi: Marta Dzido, Małgorzata Tkacz-Janik ,Marta Mazurek. Oczywiście będzie Park Kobiet m.in. na którym będzie można zrobić pamiątkowe zdjęcie przy stroju z epoki 20-lecia, ewentualnie przymierzenie tego stroju, będzie wystawa prac plastycznych pilskich malarek o tematyce kobiet.

– Kongres Kobiet Północnej Wielkopolski to organizacja, która skupia najróżniejsze kobiety z naszego regionu, o różnych poglądach i z różnych środowisk. Współpracujemy m.in. z kobietami z Szamotuł, ze Złotowa, z Wielenia, z Czarnkowa, z którymi organizujemy różne wydarzenia, spotkania, na których rozmawiamy tak jak w tym roku o 100- leciu Praw Kobiet. Kongres Kobiet ma na celu promowanie kobiet, przypominanie historii kobiet, które są siłą i do których świat należy. Zachęcam do głosowania podczas najbliższych wyborów samorządowych na kobiety – mówi Iwona Kamińska-Lech, pełnomocniczka regionalna Kongresu Kobiet Północnej Wielkopolski.

Po wydarzeniu w RCK w Pile ok.18 30. uczestniczki Kongresu przejdą na Plac Konstytucji 3 Maja, aby wspólnie z mieszkańcami Piły uczestniczyć wydarzeniu „Pociąg do wolności” na 100 lecie odzyskania niepodległości.

Sprawa Moniki Morozowicz-Szczepkowskiej wystawiona po raz pierwszy teatrze Reduta w Warszawie 20 lutego 1932 roku. Ukazanie w sposób kameralny i intymny odrębności świata kobiet w opozycji do norm stworzonych przez mężczyzn, otwarta dyskusja na temat kobiecej niezależności i pozycji społecznej, prawa wyboru modelu życia, definiowania kobiecości już nie poprzez poddaną męskiej dominacji cielesność i emocjonalność, lecz poprzez udział w życiu publicznym – nabrało wyraźnych jak nigdy wcześniej kształtów. Prapremiera Sprawy Moniki na kilka lat wyznaczyła kierunek inscenizacji dramatu kobiecego.

IV Kongres Kobiet Północnej Wielkopolski odbędzie się patronatem Prezydenta Miasta Piły Piotra Głowskiego.

Wydarzenie
https://www.facebook.com/events/1302936139836866/?ti=icl

Sebastian Daukszewicz

w_sobote_kongresi01

w_sobote_kongresi02 w_sobote_kongresi03 w_sobote_kongresi04 w_sobote_kongresi05 w_sobote_kongresi06 w_sobote_kongresi07