„W te święta poprę zwierzęta”

W minioną sobotę 19 marca na pilskim deptaku odbył się happening pt. „W te święta poprę zwierzęta” zorganizowany przez Fundację Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! – grupa Piła.

Akcja w wyrazisty i dosłowny sposób zwracała uwagę na cierpienie ptaków w chowie przemysłowym oraz pokazywała z jakim cierpieniem zwierząt wiążą się jajka, które są stałym elementem na wielkanocnych stołach.

Podczas wydarzenia przechodnie na specjalnie ustawionym telebimie z nagłośnieniem mieli możliwość zobaczyć film nagrany z ukrytych kamer jak wygląda życie kur w hodowlach przemysłowych. Aktywiści zamknęli się również w klatce, aby przybliżyć mieszkańcom naszego miasta, jak wygląda cały proceder. Wolontariusze przez czas trwania akcji przeprowadzali quizy nt. życia kur. Każda próba wypełnienia krótkiej ankiety została nagrodzona upominkiem. Były transparenty a pod pawilonem znajdowały się profesjonalne materiały informacyjne, ulotki, przepisy kulinarne z zamiennikami jajek. Wydarzenie prowadził konferansjer, który zachęcał do składania podpisów popierających akcję na pamiątkowej tablicy oraz przedstawiał zatrważające fakty produkcji jajek: chowy klatkowego, ściółkowego, z wolnego wybiegu oraz eko. Z głośników leciały również odgłosy kur znajdujących się na fermach przemysłowych.

Akcja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Piły, którzy bardzo chętnie składani podpisy popierające akcję oraz zapoznawali się z materiałami informacyjnymi. Film emitowany na telebimie był na tyle prawdziwy i szokujący, że nie każdy miał odwagę obejrzeć go do końca. Najczęstszą reakcją było odwracanie głowy lub zamykanie oczu. Praktycznie nikt nie miał pojęcia, że jajko które jest symbolem świąt wielkanocnych wiąże się z takim okrucieństwem i cierpieniem niewinnych zwierząt.

Ogólnopolska akcja Vivy „W te święta poprę zwierzęta” odbyła się w 14 miastach w Polsce. Na stołach wielkanocnych królować będą jajka. Większości konsumentów kojarzą się one z obrazem szczęśliwych kur biegających po wiejskich podwórkach. Niestety, rzeczywistość nie jest taka kolorowa…

Przycinanie dziobów, mielenie żywcem kurcząt płci męskiej, kury poupychane w ciasnych klatkach wielkości kartki A4. To tylko niektóre praktyki przemysłowego chowu kur na które zwraca uwagę fundacja Viva.

A co z tzw. wolnym wybiegiem? Kurczęta płci męskiej oraz kury, które przestają znosić jajka czeka podobny los – przedwczesna śmierć.

„Święta to czas radości, którą powinniśmy dzielić z bliskimi. Nie warto zakłócać jej cierpieniem zwierząt.”

Dziękujemy Wszystkim osobom zaangażowanym w akcję. Dziękujemy mieszkańcom Piły za wsparcie i udział w naszej akcji. Dziękujemy również przedstawicielom zaproszonych mediów, którzy pojawili się na naszej akcji! 😀 ♥

P.R.

w_te_swieta_popre_zwierzeta00

w_te_swieta_popre_zwierzeta15 w_te_swieta_popre_zwierzeta01 w_te_swieta_popre_zwierzeta02 w_te_swieta_popre_zwierzeta03 w_te_swieta_popre_zwierzeta04 w_te_swieta_popre_zwierzeta05 w_te_swieta_popre_zwierzeta06 w_te_swieta_popre_zwierzeta07 w_te_swieta_popre_zwierzeta08 w_te_swieta_popre_zwierzeta09 w_te_swieta_popre_zwierzeta10 w_te_swieta_popre_zwierzeta11 w_te_swieta_popre_zwierzeta12 w_te_swieta_popre_zwierzeta13

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *