W Wałczu niższe podatki

w_walczu_nizsze_podatki

Rada Miasta Wałcz podjęła uchwałę w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis na terenie miasta Wałcz. Zgodnie z uchwałą zwalnia się na okres 36 miesięcy z podatku od nieruchomości grunty, budynki, budowle związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, stanowiące własność lub użytkowanie wieczyste przedsiębiorców, tworzących nowe miejsca pracy na terenie miasta Wałcz.

– To uchwała poprzedzona konsultacjami z przedsiębiorcami. Wcześniejsza dawała możliwości ulg, ale kryteria jej spełnienia były zbyt wysokie. Stąd moja propozycja zmian – mówi burmistrz Wałcza Bogusława Towalewska.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości przysługuje jeżeli nowo utworzone miejsca pracy oraz stan zatrudnienia pozostałych pracowników zostaną utrzymane przez okres objęty zwolnieniem oraz co najmniej przez kolejne 12 miesięcy, na poziomie nie niższym niż w dniu złożenia wniosku o zwolnienie z podatku od nieruchomości.

Prawo do zwolnienia z podatku od nieruchomości nie obejmuje gruntów, budynków, budowli lub ich części:

1. zajętych na stacje paliw, banki oraz obiekty handlowe powyżej 150 m²,

2. przeznaczonych pod wynajem lub dzierżawę,

3. stanowiących własność lub użytkowanie wieczyste przedsiębiorców, którzy w okresie pięciu lat poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o zwolnienie z podatku od nieruchomości, korzystali już, w odniesieniu do tych gruntów, budynków i budowli, ze zwolnienia z podatku od nieruchomości na podstawie Uchwał Rady Miasta Wałcz.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.

Miasto Wałcz współpracuje na rzecz rozwoju gospodarczego z Zachodniopomorską Agencją Rozwoju Regionalnego w Szczecinie, Centrum Obsługi Inwestora przy Urzędzie Marszałkowskim w Szczecinie oraz Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych w Warszawie.

Wałcz położony jest w północno-zachodniej części Polski. Swoją powierzchnią obejmuje 3 815 ha. To  26-tysięczne miasto jest „stolicą” Pojezierza Wałeckiego, siedzibą władz powiatowych i miastem prężnie rozwijającym się pod względem gospodarczym oraz kulturalnym.

Wałcz posiada bardzo dogodną sieć połączeń drogowych, gdyż leży na skrzyżowaniu dwóch ważnych dróg krajowych: Szczecin – Toruń – Warszawa (Nr 10) oraz Berlin – Gorzów Wlkp. – Gdańsk (Nr 22). Przez miasto przebiega także wiele dróg wojewódzkich i lokalnych. Łatwo się stąd dostać do krajowych portów lotniczych w Goleniowie, Poznaniu i Bydgoszczy. Stosunkowo niedaleko, bo około 150 km, znajduje się polsko-niemieckie przejście graniczne oraz morze Bałtyckie (około 120 km). Malownicze usytuowanie miasta stworzyło warunki nie tylko do uprawiania turystyki i rekreacji. Jest także zachętą do przyjrzenia się miastu, jako potencjalnemu miejscu ulokowania własnego przedsięwzięcia biznesowego. Obecnie trwa budowa obwodnicy miasta, która będzie przebiegać przez strefę ekonomiczną.

Wałcz jest bez wątpienia miastem urokliwym, magicznym i wyjątkowym. Są tu miejsca i zjawiska, które trudno znaleźć gdzie indziej. Wyjątkowo czyste lasy, jeziora, powietrze, pomniki i rezerwaty przyrody; „ Górka Magnetyczna” „ Wał Pomorski”, park linowy, atrakcyjna oferta sportowo rekreacyjna, zadbane plaże, dobrze oznaczone szlaki piesze, rowerowe i wodne (możliwość uprawiania żeglarstwa i kajakarstwa), dobrze wyposażone hale sportowe, siłownie i gabinety odnowy biologicznej, kryta pływalnia oraz stadion piłkarski i lekkoatletyczny, a także stadniny koni.  Wielką atrakcją Wałcza jest Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Stanowi on miejsce budowania formy sportowej polskich i zagranicznych olimpijczyków, którzy właśnie tu przygotowują się do największych imprez światowych. Wszystko to sprawia, że Wałcz i jego okolice pozwalają na uprawianie turystyki aktywnej oraz na dobry wypoczynek z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

UM Miasta Wałcz
Fot. polskieradio.pl