Wakacyjny wyjazd dzieci chorych na cukrzycę

Szósty rok z rzędu została zorganizowana wycieczka dla dzieci i młodzieży z koła Przyjaciół Dzieci z Cukrzycą w Pile. Jest to jedyna forma zorganizowanego wypoczynku dla osób chorych na cukrzycę w naszym regionie.

Wycieczka miała charakter turystyczno-rekreacyjny. Nadzór nad jej przebiegiem sprawowali doświadczeni opiekunowie i personel medyczny. Zarówno podczas przejazdu jak i długiego, bo ponad 10 kilometrowego spaceru i zwiedzania, dzieci i młodzież stworzyli koleżeńską atmosferę, wzajemną akceptację, samodyscyplinę i pełną kontrolę nad chorobą.

Program był bardzo bogaty, a obszar kompleksu rozrywkowo-wypoczynkowego w Myślęcinku bardzo rozległy i również bardzo atrakcyjny. Zwiedzano i to wyłącznie pieszo (co nie jest bez znaczenia dla chorych na cukrzycę, gdyż powinni łączyć wysiłek fizyczny z terapią lekową): Ogród Botaniczny, a w nim wspaniałe okazy drzew i krzewów, Ogród Zoologiczny z wielką różnorodnością zwierząt i ptaków z całego świata oraz Park Rozrywki, gdzie można było skorzystać z różnych atrakcji dla zabawy.

W Ogrodzie – Zaginiony Świat – przewodnik pokazywał w skali 1:1 makiety zwierząt od czasów prehistorii do dnia dzisiejszego, mówił także o historii Ziemi. Atrakcją były odgłosy dzikich zwierząt dobiegające z lasu, w którym znajdował się Park. W Muzeum Ziemi oglądano skamieliny i minerały wydobyte z ziemi i z morza. Po obiedzie i krótkim odpoczynku uczestnicy przejechali autokarem do Bydgoszczy, gdzie przy ul. Długiej w samym centrum miasta, znajduje się Muzeum Mydła i Historii Brudu. Przewodnik opowiadał o zwyczajach ludzi związanych z czystością, higieną i różnymi sposobami usuwania brudu i nieczystości. Można było zobaczyć eksponaty związane z produkcją mydła i kosmetyków oraz sprzęt do mycia się, prania i suszenia bielizny czy ubrań. Wielka atrakcją było samodzielne wykonanie mydła pod nadzorem instruktorek oraz zabranie go ze sobą do domu. Można było także zakupić mydła o różnych kształtach, zapachach i kolorach. Powrót do Piły nastąpił o godz. 2000. Uczestnicy otrzymali podwieczorek, a osoby spoza Piły odjechały do domów odebrane przez rodziców lub opiekunów.

Wycieczka spełniła założone cele, wszyscy byli bardzo zadowoleni, mimo sporego zmęczenia. Jednocześnie podjęto deklarację o organizacji wycieczki w przyszłym roku, również do jakiejś atrakcyjnej miejscowości. Wycieczkę  zrealizowano dzięki wsparciu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pile.

Irena Mendyka

wakacyjny_wyjazd_dzieci10

wakacyjny_wyjazd_dzieci17 wakacyjny_wyjazd_dzieci11 wakacyjny_wyjazd_dzieci12 wakacyjny_wyjazd_dzieci13 wakacyjny_wyjazd_dzieci14 wakacyjny_wyjazd_dzieci15 wakacyjny_wyjazd_dzieci16

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *