Wałcz. Bezpiecznie na rowerze – działania policjantów drogówki

Policjanci z wałeckiej drogówki zorganizowali działania kontrolno – profilaktyczne pod nazwą „Bezpiecznie na rowerze” promujące bezpieczne, zgodne z przepisami i odpowiedzialne uczestnictwo w ruchu drogowym. Akcja miała na celu popularyzację wśród rowerzystów zasad bezpiecznego poruszania się na drogach.

Rowerzyści należą do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. Kierujący rowerem, jako uczestnik ruchu drogowego, jest jednym z najbardziej narażonych na tragiczne skutki zdarzeń drogowych. Prowadzone działania dla rowerzystów miały na celu popularyzację roweru jako ekologicznego środka transportu i zdrowego stylu życia oraz wyposażenia miłośników dwóch kółek w niezbędną wiedzę na temat zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Policjanci z drogówki przypominali także o konieczności użytkowania rowerów wyposażonych we wszystkie elementy niezbędne do bezpiecznej jazdy.

Zwracali uwagę na konieczność poprawy wzajemnych relacji pomiędzy wszystkimi uczestnikami ruchu drogowego, większą tolerancję i życzliwość, sprzyjającą bezpieczeństwu.  Mundurowi w białych czapkach „odpytywali” miłośników jazdy na rowerze o przepisy ruchu drogowego, a rowerzyści odpowiadali z uśmiechem na ustach, nie zawsze niestety prawidłową odpowiedź zgodną z przepisami.  Rowerzysta powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie za każdym razem kasku.

Nie są one co prawda obowiązkowe, jednak dobrze zdać sobie sprawę, że nawet pozornie niegroźna wywrotka na rowerze i brak kasku, może spowodować spory uszczerbek na zdrowiu. Niestety nieliczni rowerzyści posiadali ochronę głowy. Ważną kwestią prowadzonych działań był temat stanu technicznego jednośladów. Aby rower był bezpieczny- informowała sierż. szt. Magdalena Ogrodowska – niezbędne są sprawnie działające hamulce (co najmniej jeden), czerwone światło odblaskowe umieszczone z tylu w kształcie innym niż trójkąt i oczywiście dzwonek. Stan techniczny roweru, a zwłaszcza wyposażenie w światła, ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo jego użytkowników – podkreślał post. Michał Maciejasz.

W czasie złej widoczności rower bez świateł „ginie” w ciemnościach. Każdy cyklista otrzymał od mundurowych element odblaskowy w postaci pokrowca na plecak, szelek dla rowerzysty czy samozaciskowych opasek. Podczas krótkiego spotkania policjanci przypominali cyklistom aby dbali o własne bezpieczeństwo. Od początku 2022 roku na drogach powiatu doszło do 3 zdarzeń z udziałem rowerzystów.

KPP Wałcz

walcz_bezpiecznie

walcz_bezpiecznie_13 walcz_bezpiecznie_02 walcz_bezpiecznie_03 walcz_bezpiecznie_04 walcz_bezpiecznie_05 walcz_bezpiecznie_06 walcz_bezpiecznie_07 walcz_bezpiecznie_08 walcz_bezpiecznie_09 walcz_bezpiecznie_10 walcz_bezpiecznie_11 walcz_bezpiecznie_12