Wałcz. Spotkanie z psem policyjnym i jego przewodnikiem

Policjanci z Komendy w Wałczu odwiedzili dzieci z Niepublicznego Przedszkola Elik w Wałczu. Niespodzianką tego niecodziennego spotkania był pies policyjny o wdzięcznym imieniu Rat oraz jego przewodnik sierż. Patryk Nęcka. Głównym celem spotkania było zapoznanie dzieci z właściwym postępowaniem wobec zwierząt oraz zasady postępowania w przypadku ataku agresywnego psa. Przedszkolaki poznały zadania psa służbowego oraz ciekawostki w temacie co potrafi psi nos? Na spotkanie z policjantami przedszkolaki przyniosły swoje pluszowe czworonogi.

Odwiedziny psa policyjnego w palcówkach oświatowych zawsze wzbudzają pozytywne emocje u najmłodszych, bo przecież kto nie lubi pogłaskać, przytulić się do czworonoga. Zajęcia z policjantami wałeckiej komendy miały przede wszystkim nauczyć dzieci jak należy postępować ze zwierzętami, a jak nie należy z nimi postępować. Przewodnik psa służbowego to funkcjonariusz pionu kryminalnego, dlatego też wyjaśnił kilkulatkom swój wygląd na zajęciach.

Ważnym tematem spotkania była nauka zachowań w przypadku agresywnego psa z pokazem postępowania oraz wyjaśnienie reguł właściwego zachowania w pobliżu psa i sposobu podchodzenia do niego. Jednak zanim mundurowi przeszli do części praktycznej spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się na czym polega praca przewodnika psa, jak wygląda jego mundur oraz z jakich sprzętów korzysta w trakcie pracy.

Największą atrakcją było omówienie roli policyjnego psa w wykrywaniu przestępczości, czy poszukiwaniu osób zaginionych. Trzy letni pies policyjny Rat to pies do wyszukiwania zapachu narkotyków- tłumaczył sierż. Patryk Nęcka. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały policyjnych opowieści o dwóch czworonogach służących w jednostce oraz zadawały wiele ciekawych  pytań.

Mundurowi zaprosili dzieci do wspólnego  śpiewu piosenki pt. „Kundel bury”, a później rozmawiali z dziećmi o innych rodzajach służb, gdzie psy służą w pracy człowiekowi, jak również podkreślali rolę przysłowiowego „burka”, który dzielnie pilnuje domu. Na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymały ilustrację psa policyjnego do kolorowania.

Mamy nadzieję, że lekcja ta będzie miała zdecydowany wpływ na bezpieczeństwo najmłodszych i czworonogów, bo przecież „Bezpieczny pies = bezpieczny przyjaciel”.

KPP Wałcz

walcz_spotkanie_z_psem

walcz_spotkanie_z_psem_02 walcz_spotkanie_z_psem_03 walcz_spotkanie_z_psem_04 walcz_spotkanie_z_psem_05 walcz_spotkanie_z_psem_06 walcz_spotkanie_z_psem_07 walcz_spotkanie_z_psem_08 walcz_spotkanie_z_psem_09 walcz_spotkanie_z_psem_10