Wałcz. Symboliczne znicze „Za ofiary wypadków drogowych” od policjantów z drogówki i młodzieży

27 października 2022 roku policjanci z wałeckiej drogówki jak co roku wspólnie z uczniami przeprowadzili działania wyprzedzające dla kierowców. Z hasłem przewodnim „Za ofiary wypadków drogowych”, apelowali o ostrożność i rozwagę w związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych. Kierowcy otrzymywali symboliczne znicze z myślą o ofiarach wypadków drogowych ale i przygotowane przez młodzież niespodzianki.

„Za ofiary wypadków drogowych” to inicjatywa wpisana na stałe w kalendarz działań wałeckiej drogówki  i tym razem uczniów klasy VIII ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Wałczu. Opiekunem grupy jest nauczycielka Pani Ewa Tereszczak, która od lat włącza się z uczniami w różne działania profilaktyczne wałeckich mundurowych. Niebawem Święto Zmarłych dlatego też, już wczoraj poprzez działania wyprzedzające mundurowi i młodzi ludzie apelowali do przejeżdżających kierowców o ostrożność i rozwagę na drodze.

Każde ze  zdarzeń na drodze, to ludzkie tragedie z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę – zwracali się do kierowców policjanci. Dotyczą one rodzin osób, które zginęły, osób które zostały ranne, ale i sprawców sytuacji, w których chwila pośpiechu, czasem brawury, popisu, odbija się na całym dalszym życiu: nie tylko konsekwencjach prawnych, ale i kwestii sumienia.

W okresie jesienno – zimowym zmieniające się warunki atmosferyczne wpływają na warunki jazdy. Droga hamowania zdecydowanie się wydłuża, zmniejsza się widoczność. Dlatego tak ważne staje się dostosowywanie prędkości z jaką poruszamy się samochodem do warunków panujących na drodze. W trakcie działań uczniowie klasy VIII, wręczali kierowcom wzruszający, list na temat życia i śmierci napisany przez dzieci.

Były także wierzenia związane z Świętem Zmarłych, materiały promujące bezpieczeństwo i słodki jesienny liść od uczniów. Co ważne wszyscy kierowcy zatrzymani dzisiaj do kontroli drogowej otrzymywali znicze symbolizujące ofiary wypadków drogowych z prośbą o zapalenie lampek na cmentarzach. Kierowcy popierali działania. Ci, którzy popełnili drobne wykroczenia drogowe obiecali poprawę. Akcja” Za ofiary wypadkó drogowych” została zapoczątkowana przez Braci Kapucynów z Parafii św. Antoniego w Wałczu i trwa po dzień dzisiejszy. Z uwagi na jesienną porę mundurowi wręczyli uczniom odblaskowe zawieszki. Działania prowadzone na ulicy Wojska Polskiego na drodze wojewódzkiej K 22.

KPP Wałcz

walcz_symboliczne001

walcz_symboliczne002 walcz_symboliczne003 walcz_symboliczne004 walcz_symboliczne005 walcz_symboliczne006 walcz_symboliczne007 walcz_symboliczne008 walcz_symboliczne009 walcz_symboliczne010 walcz_symboliczne011 walcz_symboliczne012 walcz_symboliczne013 walcz_symboliczne014 walcz_symboliczne015 walcz_symboliczne016 walcz_symboliczne017 walcz_symboliczne018 walcz_symboliczne019 walcz_symboliczne020 walcz_symboliczne021 walcz_symboliczne022 walcz_symboliczne023 walcz_symboliczne024 walcz_symboliczne025 walcz_symboliczne026 walcz_symboliczne027