Wałcz. Telefon rozprasza, a używanie słuchawek może wpłynąć na koncentrację jazdy – Na drodze patrz i słuchaj

„Na drodze patrz i słuchaj” to akcja informacyjno-edukacyjna prowadzona na terenie całej Polski. Działania skierowane są zarówno do kierujących jak i niechronionych uczestników ruchu drogowego.

20 marca kolejne działania przeprowadzili policjanci z wałeckiej drogówki.Kierowca z telefonem w ręku to niestety wciąż zbyt częsty widok. Rozmowy i SMS-owanie „za kółkiem” obniża koncentrację kierowcy, co stwarza zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu, a słuchawki na uszach rowerzysty również wpływają na koncentrację jazdy. Prowadzona przez policjantów drogówki, a trwająca cały marzec kolejna edycja akcji pod nazwą „Na drodze patrz i słuchaj” ma na celu uświadomienie uczestnikom ruchu jak ważne jest stosowanie się do przepisów ruchu drogowego oraz przestrzeganie podczas korzystania z drogi ostrożności, a w niektórych przypadkach szczególnej ostrożności.

Pamiętajmy, że chcąc odebrać telefon, lub odczytać wiadomość, odrywamy na kilka sekund wzrok od drogi. Wystarczy moment nieuwagi, aby pozostali użytkownicy dróg zapłacili za naszą nieodpowiedzialność zdrowiem lub nawet życiem. Korzystanie ze słuchawek, czyli w domyśle słuchanie muzyki itp., może rozpraszać uwagę czy uniemożliwić dosłyszenie zbliżania się pojazdu uprzywilejowanego, co może mieć tragiczne skutki – przypominali w trakcie działań policjanci.

Zatrzymany do kontroli drogowej rowerzysta, który korzystał z telefonu w trakcie jazdy rowerem świadomy był popełnionego wykroczenia. W rozmowie z policjantami mówił nawet o zagrożeniu jakie może stworzyć takie zachowanie. Tym razem policjanci poprzestali na pouczeniu rowerzysty.

Pamiętajmy jednak o ważnej zasadzie „Na drodze patrz i słuchaj”.

KPP Wałcz

walcz_telefon

walcz_telefon_02 walcz_telefon_03 walcz_telefon_04 walcz_telefon_05 walcz_telefon_06 walcz_telefon_07