Wałcz. Wszystko, co kocham – Joanna Rutkowska i Jerzy Poszepczyński „Moje i Twoje pola wyobraźni”
Wałeckie Centrum Kultury serdecznie zaprasza na kolejny wernisaż z cyklu „Wszystko, co kocham”, który odbędzie się 27 października 2024 roku o godz. 12.00 w sali klubowej WCK. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Tym razem swoje prace zaprezentują Joanna Rutkowska i Jerzy Poszepczyński w wystawie pt. „Moje i Twoje pola wyobraźni”.
Joanna Rutkowska
Ukończyła studia w 1996 roku na kierunku plastyki w PWSSP w Poznaniu pod kierunkiem prof. A. Załęskiego. Jej twórczość jest niezwykle różnorodna i obejmuje nie tylko malarstwo, ale także projektowanie mody, ilustracje oraz karykatury. Rutkowska ma na swoim koncie liczne wystawy autorskie, m.in.:
2000 r. „Upadłe anioły”
2001 r. „Żywioły z szafy”
2002 r. Spektakl artystyczny pt. „Krótkie wydarzenie uszyte z barwnych wyobrażeń”
2003 r. Przedstawienie spektaklu wraz z dorobkiem artystycznym w telewizji TVN Style
2004 r. Wystawa karykatur „Gabinet przewrotnych widzeń”
2006 r. „Słodko cierpkie”
2009 r. „Za drzwiami duszy”
od 2006 do 2015 r. była organizatorką cyklu wystaw prac dziecięcych pt. „Malutka sztuka”
W latach 2002-2005 artystka zajmowała się projektowaniem i prezentowaniem awangardowej mody, m.in. w Teatrze Kameralnym w Szczecinie, „Cafe Jerzy” oraz na Szczecińskich Targach Mody. Od 2006 roku jest członkiem ZAP, a obecnie ZPARP – filia w Pile. W 2019 roku stworzyła ilustracje do książki M. Lutyńskiego pt. „Moje pogranicze”.
Jerzy Poszepczyński
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, urodzony w 1949 roku w Łodzi. Jego twórczość zainspirowana jest impresjonizmem, co wyraźnie przekłada się na jego malarstwo olejne, akrylowe oraz techniki wodne, takie jak akwarela i rysunek tuszem. Jak sam mówi:
„Posługuję się uproszczeniem formy zmierzającej w kierunku abstrakcji. Malarstwo realizowane barwnymi plamami wymusza i jednocześnie skłania do refleksji. Obrazy, które maluję, to zarówno realistyczne studia z natury, jak i prace będące próbą przedstawienia tego, co tkwi w naszej podświadomości, czego byliśmy współautorami, co doświadczyliśmy, a co chcielibyśmy aktualnie powołać do bytu materialnego.”
Poszepczyński w swojej pracy skupia się także na rzeźbie, czerpiąc inspiracje z rzeźby ludowej, którą opisuje jako bogatą w formę, prostotę i klarowność. Fascynuje go nie tylko teraźniejszość, ale także sposób, w jaki ludzka egzystencja jest przedstawiana w sztuce. W jego dziełach drewno, z naturalnymi śladami upływu czasu, staje się nośnikiem tajemnicy i wyrafinowanego piękna.
WCK